בספריות העירוניות בנצרת עילית אין ספרים בערבית

על אף שתושביה הערבים של העיר מונים כ–19 אחוז מאוכלוסייתה, אין בספריות העירוניות ולו כותר אחד בערבית. אתמול הגישו שניים מתושבי העיר עתירה מנהלית בנושא

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

תושביה הערבים של העיר נצרת עילית מונים כ-19 אחוז מאוכלוסייתה, אבל בספריות העירוניות שלה לא ניתן למצוא אפילו כותר אחד בשפתם. שניים מתושבי העיר, ראויה חנדקלו והאני סלום, הגישו היום (שני) עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בעיר בדרישה להוסיף לספריות ספרים בשפה הערבית, להנגיש את מאגרי המידע ועמדות החיפוש כך שיתאפשר חיפוש בערבית ולקיים בספריות פעילויות העשרה בשפה.

את העתירה הגישו התושבים באמצעות האגודה לזכויות האזרח, ובאי כוחה עו"ד נסרין עליאן ועאוני בנא, לאחר שבספריות העירוניות בנצרת עילית אותרו אוספים בעברית, ברוסית, באנגלית, ספרדית וצרפתית, אך כאמור, לא נמצא ספר יחיד בערבית. הספריות העירוניות מציעות שלל פעילויות העשרה לילדי העיר, אך לכ- 2,000 מהם, הדוברים ערבית, לא מתקיימת כל פעילות בשפתם. על פי הודעת האגודה לזכויות האזרח, מאז שנת 2012 היא מנהלת תכתובת מול עיריית נצרת עילית ומול משרד התרבות בעניין.

בתגובה, השיבה העירייה כי היא פועלת להקמת ספרייה נפרדת לערבים במתנ"ס בשכונת כרמים בעיר. אלא שהספרייה, טוענת האגודה, היא ארונית באחד מאולמות המתנ"ס ו"גם אילו היתה זו ספרייה של ממש, התושבים איתנים בדרישתם לשילוב השפה הערבית בשאר הספריות הציבוריות בעיר". "השפה הערבית היא שפה רשמית במדינה, וכתושבים המשלמים ארנונה וכאזרחים המשלמים מסים, זכותנו - מבוגרים וילדים - לתקציבים ולמשאבים המאפשרים גישה לספרים בשפה שלנו בכל התחומים, וגם לתכניות פנאי ותרבות בשפה הערבית, כמונו וכמו שאר התושבים אשר עבורם עברית או רוסית היא שפת אם", אמר סלום.

טרם הוגש כתב הגנה.

תגובת משרד התרבות: "משרד התרבות והספורט תומך בספריות הציבוריות ופועל לפיתוחן בקרב כלל האוכלוסיות והמגזרים ללא הבדל דת, מין וגזע. התמיכה בספריות הציבוריות נעשית באופן שוויוני בכדי לתת מענה הולם תוך התחשבות בצרכי הקהילה. בהתאם לכך, למעלה מ-60 ספריות, ובהן הספרייה הציבורית בנצרת עילית, הממוקמות ביישובים ערביים ומעורבים המשרתות את המגזר הערבי נתמכות באופן שוטף ע"י משרד התרבות. עיריית נצרת עילית ייעדה בזמנו מבנה לספריה שתשרת את המגזר הערבי בעיר אולם המבנה לא נמצא כשיר ולכן הופסקה רכישת הספרים בשפה הערבית. לפיכך ועל מנת למצוא פתרון מיידי לרווחת תושבי העיר דוברי השפה הערבית, סוכם כי בספרייה המרכזית, לחילופין, באחד מסניפיה יוקם אגף בשפה הערבית ומשרד התרבות ימשיך לסייע ברכישת ספרים ומדיה דיגיטלית בשפה הערבית. חשוב להדגיש כי נכון להיום ילדי הגיל הרך מהמגזר הערבי נהנים ממגוון הפעילות בספרייה בשפה הערבית ובהם: שעות סיפור, הפעלות במוזיקה ותכניות יצירה. בכל מקרה העתירה טרם התקבלה במשרד התרבות ותגובתו בנדון תימסר לביהמ״ש". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ