הקומיקס זוכה הפוליצר "מאוס" הוסר ממדפי חנויות הספרים במוסקבה

הספר הוסר בעקבות הוראה של הממשלה הרוסית לנקות את עיר הבירה מצלבי קרס ומכל סמל אחר של נאציזם לקראת "יום הניצחון"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"מאוס", ספר הקומיקס זוכה הפוליצר של האמן האמריקאי ארט ספיגלמן, הוסר ממדפי חנויות הספרים במוסקבה בשבוע האחרון. כך דיווח אתמול "ניו יורק טיימס".

על פי הדיווח, הספר הוסר מהמדפים בעקבות הוראה של הממשלה הרוסית לנקות את עיר הבירה מצלבי קרס ומכל סמל אחר של נאציזם לקראת "יום הניצחון", חג פוליטי שבו מציינים הרוסים את הניצחון של ברית המועצות על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה.

עטיפת הספר

אף שספרו של ספיגלמן אינו תומך בשום אופן בנאציזם, הוא נפל קורבן להנחיית הטיהור הממשלתית הזאת בין היתר בגלל שבמרכז האיור המעטר את הכריכה שלו מככב צלב קרס גדול.

בספר, שבו מביא ספיגלמן את סיפור חייו של אביו, יהודי־פולני ניצול שואה ששרד את מחנות ההשמדה הנאצים, מוצגים היהודים כעכברים והגרמנים כחתולים. הספר הזה סימן את תחילת תור הזהב של הרומנים הגרפיים ואת ההכרה בקומיקס כאמנות לכל דבר, בין היתר בזכות זכייתו ב–1992 בפרס פוליצר.

"הם נבהלו מהאפשרות שמישהו יראה את צלב הקרס שמופיע על גבי הכריכה", אמרה ל"ניו יורק טיימס" ברברה גורנוסטאבה, העורכת הראשית של קורפוס, הוצאת הספרים שהוציאה לאור את המהדורה הרוסית של ספרו של ספיגלמן לפני יותר משנה. "אבל צלב הקרס הזה אינו אלא קריקטורה, הוא אינו אמור ליפול תחת החוק האוסר הצגה של סמלים פאשיסטיים".

ארט ספיגלמןצילום: Chris Anthony Diaz

גורמים רשמיים במוסקבה הודיעו בשבוע שעבר שלקראת יום הניצחון צפויות להתקיים בעיר פשיטות במטרה לאתר חפצים שונים הנושאים צלבי קרס וסמלים אחרים "הפוגעים ברגשות דתיים של אנשים או מטילים ספק בזהותם הלאומית".

לפי "ניו יורק טיימס", רשת חנויות הספרים הרוסית "רספובליקה" הודתה כי החליטה להסיר את "מאוס" מהמדפים עקב חשש מפני הפשיטות המתוכננות וחשש בנוגע לחוקיות מכירתו של הספר. נמסר כי ההחלטה התקבלה בעצת היועצים המשפטיים של הרשת, שעדיין בוחנים את הסוגייה וטרם החליטו אם אפשר יהיה להחזיר למדפים את ספרו של ספיגלמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ