איתמר זהר
איתמר זהר

הסופרת הבריטית רות רנדל מתה היום (שבת) והיא בת 85. מאז ינואר האחרון היא היתה מאושפזת במצב קשה בעקבות שבץ מוחי שלקתה בו. רנדל, שהיתה סופרת מתח פורייה מאוד, נולדה ב-1930 בלונדון בשם רות ברברה גרסמן. שמה השני, ברברה, שימש אותה בהמשך, מאז אמצע שנות ה-80, אחרי שכבר התפרסמה ברחבי העולם, כשם עט - ברברה ויין.

רנדל עבדה בצעירותה כעיתונאית בעיתון מקומי וכשהיתה בת 20 התחתנה עם הבוס שלה בעיתון, דון רנדל. לאחר מכן נולד להם בן והיא עזבה את העיתון, היתה עקרת בית וכתבה ספרי מתח ששום הוצאה לא הביעה בהם עניין.

עורכי הוצאת האצ'ינסון היו הראשונים לגלות את כישוריה הספרותיים והם לא התחרטו על כך. ב-1964 ראה אור ספרה הראשון של רנדל, "From Doom With Death", ובו עלילותיו של המפקח וקספורד. הבלש הופיע בעשורים שלאחר מכן בעשרות ספרים נוספים ומצליחים, רבים מהם אף תורגמו לעברית, ובהם "מחול העורבים", "הרצחת וגם ירשת", "תשבץ קטלני" ו"נשיקת מוות".

רות רנדל, 2005צילום: אי־פי

ספריה של רנדל, שזכתה ב-1996 בתואר מפקד של מסדר האימפריה הבריטית, זכו בפרסים רבים, תורגמו לעשרות שפות ונמכרו ביותר מ-20 מיליון עותקים. הם אף עובדו לסדרות טלוויזיה.

בסתיו הבא עתיד לראות ספר חדש שלה, שאת כתיבתו השלימה לפני חודשים ספורים, וגם במרכזו ניצב המפקח וקספורד. בראיון עמה ב"גרדיאן", שהתפרסם לפני כשנתיים, אמרה על דמותו: "לא נמאס לי ממנו, כי הוא אני. הוא מאוד אני. הוא לא נראה כמוני, כמובן, אבל צורת החשיבה שלו והעקרונות שלו והרעיונות שלו ומה שהוא אוהב לעשות - זה אני. אני חושבת שלאדם לא נמאס מעצמו". 

כמה מספריה של רנדל שימשו השראה לסרטים טובים מאוד, וההיבט המעניין ביותר של עובדה זו היא שהטובים שבסרטים אלה העתיקו את עלילות ספריה אל מחוץ למולדתה, כאשר ברוב המקרים יוצרי אותם סרטים שינו עלילות אלה והתאימו אותן לסביבה הלאומית החברתית, התרבותית והפוליטית החדשה שבתוכה הן מוקמו.

הרשימה כוללת את "אהבת בשר ודם", סרטו של פדרו אלמודובר מ-1997, שמבוסס על ספרה של רנדל "Live Flesh"; "בטי פישר וסיפורים אחרים" של הבמאי הצרפתי קלוד מילר מ-2001, שהתבסס על ספרה "The Tree of Hands" (שב-1989 בוימה לו גרסה קולנועית קודמת); ושני סרטים שביים הבמאי הצרפתי קלוד שברול, שאחד מהם הוא יצירת מופת.

ב-2004 ביים שברול את "השושבינה", על פי ספרה הנקרא בשם זה גם במקור וב-1995 את "הטקס", אחד מסרטיו הגדולים ביותר, שהתבסס על ספרה של רנדל "A Judgment in Stone". סרט זה, אחד מסרטיו החריפים ביותר של שברול מבחינה פוליטית, הציג את תוצאותיו הקטלניות של הקשר שנוצר בין משרתת אצל משפחה בורגנית אמידה, שאינה יודעת קרוא וכתוב (סנדרין בונר) לפקידה בסניף הדואר המקומי (איזבל אופר) בפרבר הפריזאי שבו העלילה ממוקמת. גרסה נוספת של הספר הופקה בבריטניה ב-1986.

במאי הקולנוע הצרפתי פרנסואה אוזון ביים אשתקד סרט על פי ספרה "החברה החדשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ