"כניעה" של מישל וולבק ייצא לאור בעברית לקראת שבוע הספר

הספר אשר נמכר בשבוע הראשון לצאתו בצרפת במעל ל–120 אלף עותקים, מתאר מציאות בדיונית שבה צרפת נשלטת על ידי מפלגה איסלאמית

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מישל וולבק בביקורו בישראל ב-2011צילום: עופר וקנין
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

"כניעה", ספרו של מישל וולבק, יראה אור בתרגום לעברית בחודש הבא, לקראת שבוע הספר. זהו הרומן השישי של וולבק, והוא מסתמן כשערורייתי ביותר מבין ספריו.

הספר שייצא בהוצאת בבל, בתרגומה של עמית רוטברד מו"לית ההוצאה, הוא תיאור דיסטופי של צרפת בשנת 2022. מתוארת בו מדינה שסועה חברתית ורווית אלימות, שבה את מקומם של הערכים המוכרים והמנהיגים הוותיקים תפסו כוחות קיצוניים בדמות "החזית הלאומית" של מרין לה פן, נציגת הימין הקיצוני ומוחמד בן עבס, נציג "האחווה האיסלאמית". על מנת לחסום את "החזית הלאומית" חוברים השמאל והימין לקואליציה עם "האחווה האיסלאמית" ועוזרים לבן עבס לעלות באופן דמוקרטי לשלטון. צרפת נהפכת מדינה ברוח האיסלאם. גיבור הספר הוא פרופסור לספרות בסורבון, הנעשית לאוניברסיטה איסלאמית.

וולבק: "לפני כעשר שנים אמרתי דברים רעים על האיסלאם, אז היו אנשים שהסיקו בטעות שהסכנה המוסלמית זאת אובססיה אצלי"צילום: אי־אף־פי

זוהי אינה הפעם הראשונה שבה וולבק יוצא נגד האיסלאם ומעורר עליו זעם וביקורת. בשנת 2002 זוכה וולבק בבית משפט בצרפת מאישום בגין שנאה על רקע גזעני, לאחר שאמר שהאיסלאם היא הדת המטופשת ביותר בעולם. שנים אחר כך, בעת ביקורו בארץ ב–2011, אמר וולבק: "לפני כעשר שנים אמרתי דברים רעים על האיסלאם, אז היו אנשים שהסיקו בטעות שהסכנה המוסלמית זאת אובססיה אצלי". אך איש לא יכול היה לצפות את מה שקרה ביום בו יצא הספר בצרפת. ב–7 בינואר, הופיעה קריקטורה של הסופר על שער המגזין שארלי הבדו וכמה עמודים בו הוקדשו לספרו החדש. באותו היום הותקפה מערכת המגזין על ידי טרוריסטים איסלאמיסטים. עשרה מעובדי המגזין ושני שוטרים, נרצחו על ידם. וולבק ירד למחתרת וכל אירועי קידום המכירות לספר שתוכננו לאותו שבוע, בוטלו. זה לא הפריע לספר לטפס לראש טבלת רבי המכר. בחמשת הימים הראשונים לצאתו נמכרו 120 אלף עותקים של הספר בצרפת. "כניעה" תורגם ויצא באיטליה, ספרד, גרמניה והונגריה. באחרונה התעוררה מהומה גדולה, אחרי שעל כריכת הספר בחרה הוצאת הספרים בתמונת המונה ליזה האיקונית, כשהיא עטויה בבורקה שחורה, שדרכה אפשר לראות את העיניים בלבד. בדיון הציבורי שהתעורר סביב בחירה זו, הואשמה הההוצאה בטיפוח הפחדים שמעודדות תנועות הימין הקיצוני במדינה. גם על כריכת הספר בעברית בחרו בהוצאה בתמונת אישה בבורקה — תצלום של האמנית ברידג'יט נידרמאייר, של אישה הניצבת בתנוחה מפתה ועוטה בורקה צבעונית.

עטיפת הספר "כניעה"צילום: Brigitte Niedermair

לוולבק יש גרעין קוראים נאמן בישראל המונה כמה אלפים, אך הוא מעולם לא נהנה ממעמד של רב מכר. "אנחנו צופים שמעגל הקוראים יתרחב", אמרה רוטברד והזכירה את הנסיבות הטראגיות סביב יציאת הספר. "הוא זוכה להדים בכל מקום בעולם שבו הוא יצא ואנחנו מרגישים שיש צפייה בארץ לקראת צאתו. ישראל תופסת מקום חשוב בספר, נקודת מבט חיצונית על היותה ארץ הגירה ומקלט ליהודים ואני מניחה שגם זה יתרום לעניין". עוד אמרה רוטברג שהיא בטוחה שהספר יעורר הדים בארץ הן מימין והן משמאל.

"התגובות הנזעמות סביב הספר טוענות כי הוא פוגע בעיקרי האיסלאם ובקדשיו, אבל זה אינו קיים בספר. הספר מתייחס בכובד ראש למצע הפוליטי והחברתי של האיסלאם ויש בו דיון רציני בתרבות, חברה, פוליטיקה וכל המבואות הסתומים של החברה הנוצרית המערבית. אבל האיסלאם הוא לא הנושא. 'כניעה' עוסק בשיתוף הפעולה וניוון התרבות המערבית, ההידרדרות המוסרית של האליטות והכניעה בפני השלטון החדש, ובלבד שהוא נבחר בדרך דמוקרטית".

גיליון ה-7 בינואר של "שארלי הבדו". על השער קריקטורה של וולבקצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ