דו"ח 2014: לעם הספר יש פחות ספרים חדשים

נתוני הספרייה הלאומית לקראת שבוע הספר מלמדים עוד על צניחה במספר הספרים המתורגמים לנוער וירידה בספרי העיון

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בשנת 2014 יצאו בישראל פחות ספרים חדשים. מספר הספרים המתורגמים לילדים ולנוער צנח, מספר המתורגמים למבוגרים ירד ופחת גם מספר ספרי העיון ההיסטוריים או כאלה העוסקים בסכסוך הערבי־ישראלי — בעוד שהתרבו ספרי מדע פופולרי, המסחריים יותר. לקראת שבוע הספר שייפתח בשבוע הבא חשפה הספריה הלאומית את נתוני שוק הספרים, והם מעניינים הפעם במיוחד משום שבפברואר 2014 נכנס לתוקפו החוק להגנת הספרות והסופרים.

הדו"ח נמנע מלדון ישירות בהשפעת החוק החדש ("הקורא הנבון יחבר את כל המידע ויסיק מסקנותיו", לשון הדו"ח), ואורן וינברג, מנהל הספרייה, אומר בעניין זה: "התשובה לשאלה על השפעת החוק עדיין אינה ברורה, כי רוב הפרסומים ב–2014 נכתבו ונערכו עוד לפני חקיקת החוק. בדוח אמנם רואים ניצנים של שינויים בצריכה ובמו"לות, אך המגמות עדיין אינן חדות. גם שיפור עתידי באמצעי קריאה דיגיטליים עשוי להגביר את חלקם של הספרים הדיגיטליים ולשנות מגמות".

מהדו"ח עולה כי השנה עלה מספר הפרסומים הכולל רק ב–2% בהשוואה לשנה הקודמת, וכי זו השנה הראשונה מזה זמן רב שבה ירד מספר הספרים המודפסים — מ–7863 בשנה קודם לכן ל–7628, כלומר 243 ספרים פחות. רובם המכריע של הספרים, 6,899 מהם, יצאו בעברית, האחרים יצאו באנגלית (263), רוסית (204), ערבית (173) ובעוד 14 שפות. רוב הספרים בעברית היו מקור למבוגרים ורק 923 היו מתורגמים. במרבית תחומי העיון והפנאי חלה ירידה.

עובדות מעניינות עולות מניתוח הסוגות: חל גידול בהוצאת קובצי סיפורים קצרים (116 הופיעו ב–2014 לעומת 63 שנה קודם לכן), לא השתנה מהותית מספר ספרי שירה שיצאו ב- 2014 (בסך הכל 402, מהם 58 — מספר עצום יחסית — בשפה הרוסית). ירידה נרשמה בכמות הביוגרפיות, ירידה בספרים על ארץ ישראל מזווית היסטורית, גיאוגרפית וטבע (76 לעומת 114 אשתקד) ובספרים על הסכסוך (74 השנה, 124 לפני שנתיים). לעומתם חל כאמור גידול חד בספרי מדע פופולרי: 134 לעומת 80 בשנה הקודמת. הדוח מגדיר "צניחה" את מספר המתורגמים לילדים ולנוער — 261 לעומת 367 בשנה קודמת. ובעוד שילדים בגיל הרך עד כיתה א', זוכים למספר רב יחסית של כותרים, הרי בתחום הנוער התקבלו בספריה רק 117 כותרים חדשים. אגב, בתחום הגיל הרך נמצאה עלייה בהוצאה עצמית ועל כך מעיר הדו"ח: "דומה שקשה למחברים לחדור לשוק". באבחנה זו יש אישוש לטענותיהם של המו"לים, שהתריעו כי ספר ילדים במחיר מלא לא יימכר.

הדוח מציין כי חל גידול של 36 אחוז בכמות האנשים המוציאים את ספריהם בהוצאות עצמיות. מגמה זו מובהקת אפילו יותר כאשר מדובר בספרים דיגיטליים. המגזר הדתי והספרות הרבנית הם שיאני התופעה: מחצית מהספרים הללו מופיעים בהוצאה עצמית. רק שש חברות הוצאה־לאור פירסמו ב–2014 יותר ממאה ספרים כל אחת, ועשרים הוצאות ספרים גדולות אחראיות ל–52% מכלל הספרים שהופיעו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ