ארז ביטון בכנס "הארץ": גם רמת השרון היא פריפריה

בכינוס שנערך היום ברמלה ביוזמת מוסף "ספרים" של "הארץ" הסכימו סופרים ומו"לים כי השוליים והמרכז בעולם הספרות המקומי מתערבבים זה בזה בשנים האחרונות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

"אפשר לנתק את התרבות מהפוליטיקה, המדינה תקבע סדר עדיפויות וצריכה לתת קדימות ברורה לפריפריה ואם מקבלים את זה, אפשר להתחיל להתווכח על מה זה פריפריה" — בדברים אלה פתח הערב (שני) עוזי דיין, יו"ר דירקטוריון מפעל הפיס, את המפגש השלישי בסדרת "בין ספרים למספרים״, שהתקיים בעיר רמלה בשיתוף בין מוסף "ספרים" של "הארץ" ומפעל הפיס.

בכנס, שהוקדש לפריפריה וספרות, נשאו דברים פרט לדיין גם ראש העיר רמלה, יואל לביא, ועורך "הארץ", אלוף בן. את הפאנל בדיון הנחתה הסופרת שהרה בלאו והשתתפו בו המשורר ארז ביטון, תושב העיר לשעבר, שהתקבל בתשואות לאחר שקיבל השנה את פרס ישראל לספרות, וכן הסופרים אליס ביאלסקי ודרור משעני ומו"ל הוצאת דני ספרים, דני פחימה.

בלאו שאלה את משתתפי הפאנל על שייכותם לפריפריה או על התנגדותם להזדהותם כשייכים לה. ביטון השיב: "בלבי, בהווייתי, אני תמיד פריפריה. אני חי ברמת השרון ואני פריפריה. אנחנו מדברים על ספרות, לא על סוציולוגיה. לא אנתח מהי פריפריה ומה לא, אבל כמשורר אני מובנה, בנוי תמיד להיות נבדל, תמיד אחר ועם תשוקה לא נכבשת להיות חלק. היום מישהו הזיז אותי בכוח למרכז, הוריד ממני שכבות פריפריה".

ביאלסקי, שנולדה במוסקבה ועלתה לישראל בצעירותה, כותבת ספרים ברוסית ומתורגמת לעברית. היא מגדירה את עצמה כפריפריה בספרות העברית. לשאלתה של בלאו השיבה כי התגובות לספרה "ראינו לילה" לפני פרסומו בעברית היו: "אמרו לי שהשתגעתי כי לא מתעניינים בזה בארץ. ספר על חיים של בחורה יהודייה בסוף שנות ה–80 במוסקבה, אבל האמנתי שזה יכול להיות מעניין". פחימה טען בפאנל כי אף שהוצאת הספרים שלו מצליחה, אילו היה חי ופועל במרכז הארץ ולא בעירו, קרית גת, היה מצליח יותר.

בסוף הדיון הסכימו מרבית המשתתפים כי השנים האחרונות הן תקופה של שינויים בהם השוליים והמרכז מתערבבים, וסביר כי כאלה יהיו גם השנים הקרובות. פחימה אמר: "כשארז ביטון קיבל את פרס ישראל הרגשתי התעלות. הכנס הזה הוא חלק מתהליך השינוי". משעני סיכם: "מהפכות לא מתרחשות בשקט, המרכז לא יזוז לשוליים מבלי להיאבק, עד שתהיה לנו מערכת חדשה, אבל מערכת חדשה תהיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ