דורית רביניאן, רועי חסן ועדי קיסר הם בין הזוכים בפרס ברנשטיין

בפרס זכו גם הסופרת לילך נתנאל, המשוררת תהילה חכימי וחוקרת הספרות תמר מרין

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הסופרות דורית רביניאן ולילך נתנאל, המשוררים, עדי קיסר, תהילה חכימי ורועי חסן וחוקרת הספרות, ד"ר תמר מרין, הם הזוכים בפרס ברנשטיין לשנת 2014. פרס ברנשטיין הוא פרס כספי הניתן מדי שנה לכותבים שגילם פחות מ–50, מיסוד קרן מרדכי ברנשטיין, והוא נועד לעודד יצירה צעירה. הזוכים בפרס יקבלו סכומי כסף הנעים בין 50,000 שקלים ל- 15,000 שקלים.

את פרסי ברנשטיין מנהלת התאחדות המו"לים וועדה מיוחדת בוחרת את הזוכים בכל קטגוריה. פרס לספר עברי מקורי מחיי הארץ, המקנה לזוכה בו 50,000 שקלים ניתן מדי שנה, והוא יוענק לרביניאן בעבור ספרה, "גדר חיה" (עם עובד) ולנתנאל בעבור ספרה "המולדת הישנה" (כתר). השופטים בקטגוריה זו היו פרופ' ניצה בן- דב, ד"ר רחל אלבק- גדרון וד"ר אורי ש.כהן. הפרס לשירה מחולק מדי שנתיים, והזוכים בו יקבלו 25,000 שקלים. קיסר תזכה בזכות ספרה, "שחור על גבי שחור" (הוצאת גרילה תרבות), חסן על ספרו "הכלבים שנבחו בילדותנו היו חסומי פה" (הוצאת טנג'יר) וחכימי בזכות ספרה, "מחר נעבוד" (הוצאת טנג'יר). השופטים בפרסי השירה היו פרופ' מיכאל גלוזמן, ד"ר תמר הס וד"ר נטשה גורדינסקי.

פרס לביקורת ספרות ניתן גם הוא מדי שנתיים ומקנה לזוכה בו 15,000 שקלים, שיוענקו לתמר מרין. השופטים בפרס זה היו אליעזר (דרזנר) דר, ליאורה עיני ומוטי רוזנבלום.

פרס נוסף, למחזה עברי מקורי, ניתן מדי שנתיים ולא יחולק השנה. בעבר זכו בפרס יוצרים כיעקב שבתאי, דוד גרוסמן, לאה איני, אלאונורה לב ועוד. זכייתם של חסן, קיסר וחכימי, נדמית כנקודת ציון מעניינת ואפילו הצהרה חברתית ואמנותית. שלושתם נחשבים לנציגים בולטים בזרם השירה המזרחית החדשה. שלושתם גם הוציאו את ספריהם בהוצאות ספרים חדשות או בזכות פרויקטים של מימון המון, או בשילוב בין השניים. קיסר מסרה בתגובה כי "אני שמחה מאוד שהספר מקבל הכרה ושמחה שהקהילה שנוצרה סביב ערס פואטיקה פותחת את הלב שלה לספר הזה בכזו נדיבות מהרגע שהוא יצא ועוד לפני, כיוון שהספר יצא בזכותם, במימון המונים. יש בי המון תודה וחיוך גדול".

צילום של עדי קיסר

רביניאן מסרה "חדשות נפלאות. אני בדיוק קוראת את 'המולדת הישנה' וזה רומן מצוין. אני גאה לחלוק עמה את הפרס המשמעותי הזה ומודה ליובל שמעוני, העורך האלוף של 'גדר חיה' על הדרך הארוכה שעברנו יחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ