גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

עצומה שעליה חתומים סופרים אמריקאים בעלי־שם קוראת למשרד המשפטים האמריקאי לחקור את כוחה הגובר של אמזון בשוק הספרים ואת "ניצול הכוח הזה לרעה בעולם הספרות". בין החותמים, הסופרים מייקל שייבון, מלקולם גלאדוול, אורסולה לה גואין ואן פאצ'ט. המסמך, דיווח "גרדיאן" הבריטי, מצוי בשלבי גיבוש ויוגש בקרוב למשרד המשפטים. נאמר בו בין השאר: "אנו מסכימים עם רשויות הכלכלה והחוק הרואות בעמדה הדומיננטית של אמזון מונופול בתחום מכירת הספרים ומונופסון כקונת ספרים (...) בשנים האחרונות אמזון השתמשה בכוחה בדרכים שאנו מאמינים שפגעו באינטרסים של קוראי ספרים, פגעו בהכנסות ובקריירות של סופרים רבים, עוררו פחד והפריעו לזרימתם החופשית של רעיונות".

העצומה היא יוזמה נוספת שנועדה להגביל את כוחה של אמזון, החולשת, על פי כתבה ב"פורבס" משנה שעברה, על כ–30 אחוז ממכירת הספרים בארה"ב. את העצומה מארגנת קבוצת "סופרים מאוחדים" (Authors United), שקמה לפני כשנה, בעקבות סכסוך בין קבוצת ההוצאה לאור "האצ'ט" ובין אמזון, שבמסגרתו סופרי ההוצאה חוו פגיעה. את הקבוצה ייסד הסופר דאגלס פרסטון.

מייקל שייבון. חתם על העצומהצילום: אי־פי

פרסטון סיפר ל"גרדיאן" כי מאות רבות של סופרים כבר חתמו, וציין בין השאר את פרנסיס פוקויאמה וסופרות המתח אליזבת' ג'ורג' ושרה פרצקי. במכתב נטען עוד כי אמזון "חסמה ופגעה במכירותיהם של מיליוני ספרים שנכתבו על ידי אלפי מחברים" וזאת במטרה להשפיע על הוצאות לאור כך שחלקו של האתר במכירה יהיה גבוה משלהן, מהלך שסופו "צמצום בהוצאה לאור של סופרים בינוניים ופגיעה בז'אנרים הנחשבים 'מסוכנים' מסחרית".

במכתב, כך דיווח "ניו יורק טיימס", תומכים גם גילדת הסופרים ואיגוד המוציאים לאור בארה"ב, שמנהיגיהם "מוטרדים מכוחו של המגה־קמעונאי אמזון, שהשיג כוח מסחרי אדיר באמצעים עסקיים שנויים במחלוקת, ומאיים על מרקמה העדין של תעשיית הספרות ועל יכולותיה להוציא לאור סופרים מהשורה השנייה והשלישית, סופרי ביכורים וקולות מיעוטים". אמזון, מסר "גרדיאן", לא הגיבה לבקשות התגובה.

קוראים ישראליים ימצאו דימיון בין רטוריקה של המוחים נגד אמזון לזו של מתנגדי חוק הספרים. בישראל מהוות סטימצקי וצומת־ספרים מונופסון — שני הגופים הם כמעט כוח הקנייה היחיד מההוצאות לאור. גם בארץ טוענים כי המו"מ מול שתי הרשתות מותיר בידיהן את עיקר הרווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ