מת הסופר א"ל דוקטורוב, מחבר "רגטיים" ו"בילי בתגייט"

דוקטורוב, שמת מסיבוכים של סרטן הריאה והוא בן 84, זכה בפרסים רבים במשך השנים, בהם פרס המבקרים של ארצות הברית, פרס פן־פוקנר ופרס ספריית הקונגרס

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתמר זהר
איתמר זהר

הסופר האמריקאי א"ל דוקטורוב מת אתמול במנהטן מסיבוכים של סרטן הריאה והוא בן 84. דוקטורוב נולד בשכונת ברונקס בניו יורק בשנת 1931 למשפחה של מהגרים יהודים מברית המועצות. שמו, אדגר לורנס, ניתן לו בעקבות אהבתם של הוריו לכתבי הסופר והמשורר אדגר אלן פו. לפני מותה של אמו, סיפר בעבר, אמר לה בהקשר הזה: "האם אתם מבינים שקראתם לי על שם סופר אלכוהוליסט, מכור לסמים, פרנואיד ובעל נטיות נקרופיליות?"

בצעירותו למד דוקטורוב פילוסופיה באוניברסיטת קולומביה. אחר כך התפרנס ככותב תקצירים של ספרים לערוצי טלוויזיה וקולנוע ששקלו לעבד אותם למסך הקטן והגדול. בשנות ה–60 היה עורך בהוצאת New American Library ומאוחר יותר עורך ראשי בהוצאת Dial.

הוא התפרסם בעקבות הרומן "רגטיים" שיצא בשנת 1975. הספר, שגם עובד ב–1981 לסרט קולנוע בבימוי מילוש פורמן שהיה מועמד לשמונה פרסי אוסקר, מתרחש בעיר ניו יורק בשני העשורים הראשונים של המאה ה–20 ונחשב בעיני רבים כאחד הרומנים הטובים ביותר שיצאו באותה מאה. ספרים נוספים של דוקטורוב עובדו לקולנוע, בהם "בילי בתגייט", על ארגוני פשע בארצות הברית בשנות ה–20 וה–30, ו"ספר דניאל", המבוסס על סיפורם של מרגלי האטום אתל ויוליוס רוזנברג.

א"ל דוקטורובצילום: אי־פי

דוקטורוב, שבאחרונה ראה אור בעברית ספרו "אצל אנדרו במוח" (הוצאת ידיעות ספרים), זכה בפרסים רבים במשך השנים, בהם פרס המבקרים של ארצות הברית, פרס פן־פוקנר ופרס ספריית הקונגרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ