140 סופרים לרגב: עצרי את היוזמה לביטול חוק הספרים

דוד גרוסמן, אורלי קסטל בלום, א"ב יהושע וחיים באר הם בין החתומים על המכתב לשרת התרבות

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כ–140 סופרים חתמו על מכתב הממוען לשרת התרבות מירי רגב, הקורא לה לעצור את היוזמות לביטול החוק להגנת הספרות והסופרים. המכתב הוגש אמש לשרה, לקראת דיון בוועדת החינוך בכנסת ביוזמת החקיקה של ח"כ יואב קיש, הקורא לבטל את החוק.

א"ב יהושעצילום: ירון קמינסקי

בין החותמים על המכתב, סופרים בעלי שם כמו א"ב יהושע, דויד גרוסמן, אורלי קסטל בלום, חיים באר, אורי אורלב, יהודית קציר ומאיה ערד. כולם קוראים לשרה להסתייג מביטול החוק ולערוך בו שינויים ותיקונים שייטיבו את מצבם של הסופרים ושל הוצאות הספרים הקטנות והבינוניות. עיתוי המכתב אינו מקרי: הבוקר צפויה ועדת החינוך של הכנסת להתכנס לדיון נוסף בהצעת החוק שהגיש לפני כחודשיים ח"כ יואב קיש ובהצעות אחרות שהגישו ח"כ מירב בן ארי, ח"כ תמר זנדברג וח"כ סתיו שפיר. בישיבה ישתתפו נציגי הוצאות הספרים והתאחדות המו"לים, סופרים, נציגי משרדי ממשלה וגם המועצה הישראלית לצרכנות. האחרונה הגישה אף היא מסמך, סקר שהזמינה, בו נמצא כי מחצית מהצרכנים קנו פחות ספרים בגלל השינויים שגרם חוק הסופרים.

דויד גרוסמןצילום: מוטי מילרוד
יהודית קצירצילום: תומר אפלבאום

החוק להגנת הספרות והסופרים נכנס לתוקפו לפני כשנה וחצי ונקבע כהוראת שעה לשלוש שנים. בבסיסו הוא אוסר על קיום מבצעים על ספרים חדשים לתקופה של 18 חודשים, קובע תמלוגים קבועים וגבוהים יותר לסופרים וגם מסדיר את המגוון הספרותי המופיע בתצוגת החנות ואוסר על העדפת הוצאות מסויימות על ידי מוכרים בחנויות.

הליך חקיקת החוק היה רווי התנגדויות, בעיקר מצדן של הוצאות הספרים הגדולות, כנרת זמורה ביתן ומודן, שלהן חלקים בבעלות על רשת צומת ספרים. הללו טוענות כי החוק הורס את שוק הספרים ומחבל במכירתם. מצדדי החוק טוענים מנגד כי דרושים בו תיקונים, בראשם הסדרת גובה ההנחות שדורשות — ומקבלות — שתי רשתות הספרים הגדולות, סטימצקי וצומת ספרים.

לפני כחודשיים, סמוך לפתיחת שבוע הספר, הגיש ח"כ יואב קיש מסיעת הליכוד הצעה לביטול החוק. במקביל, הודיעה השרה רגב על כוונתה לבחון את החוק. הליך שמיעת עמדות הציבור במסגרת זו, צפוי להסתיים ב- 13 באוגוסט. "חוק הספרים עצר את השחיקה בשכר הסופרים, שהיתה בתקופת המבצעים, ואת האפליה הבוטה בין ספרים שראו אור בהוצאות שונות, ולכן אנו תמהים על הקריאות לבטלו ולחזור למצב הבלתי אפשרי בו היה נתון שוק הספרים לפני שהחוק נכנס לתוקף", כתבו הסופרים לרגב. "בשל מורכבות החוק הוא נקבע כהוראת שעה ואנו בדיוק במחצית הדרך, עברנו את החלק הקשה ואנו מאמינים שבמחצית השנייה יורגש השינוי לטובה ביתר שאת. שבוע הספר שהסתיים לא מכבר חזר לייעודו המקורי, חגיגה לקוראי הספר ואכן הזדמנות חד פעמית לקניית ספרים במבצעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ