בדיון בכנסת בחוק הספרים נטען: חלה דווקא עלייה במכירות ספרים

נציג משרד הכלכלה הציג דיווח של הוצאות הספרים הגדולות, ולפיו למרות ירידה במכירה בחנויות חלה ב–2015 עלייה של 10–20 אחוז, בעיקר בזכות עלייה במסחר המקוון

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כצפוי, דיון סוער התקיים הבוקר בוועדת החינוך של הכנסת, בשאלת ביטול החוק להגנה על הספרות והסופרים. הוועדה התכנסה לדיון בהצעתו של ח"כ יואב קיש (ליכוד) לפיה יבוטל החוק כליל. אלא שהקולות שנשמעו בדיון מצד חברי הוועדה, נציגי משרדי הממשלה השונים, הוצאות הספרים, החנויות והסופרים, ביטאו אינטרסים רבים ומנוגדים של מצדדי החוק ומתנגדיו.

ניתוח מעניין במיוחד סיפק נציג משרד הכלכלה, דני טל. על פי דיווחי שש הוצאות הספרים הגדולות, המתייחסים לנתוני המכירה בחציון הראשון של 2015, חלה עליה במכירת הספרים. על פי הנתונים שהציג טל, בין החודשים ינואר עד מאי השנה, עלו מכירות הספרים ב–10 עד 20 אחוזים, ובשבוע הספר דיווחו ההוצאות על עליה של כ–20 אחוזים במכירותיהן. נתון זה בא במקביל לירידה במכירת הספרים ברשתות המתמחות, ופירוש הדבר, צמצום בכוחן של צומת ספרים וסטימצקי ועלייתן של פלטפורמות מכירה חלופיות, למשל מסחר מקוון.

יוג'ין קנדל. התוצאות טובות מהתחזיות בכל הפרמטרים, טען בדיוןצילום: ניר קידר

יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, הסביר כי התוצאות המדווחות, בכל פרמטר שנבחן, הן טובות יותר מהתחזיות שנערכו להן בעת חקיקת החוק. ח"כ תמר זנדברג, גם היא במצדדי החוק, דרשה לאפשר לחוק, שעבר כהוראת שעה לשלוש שנים, למצות את תקופתו ואז לבחון אותו שוב.

כזכור, החוק להגנה על הספרות והסופרים נכנס לתוקפו בתחילת שנת 2014. הוא אוסר על קיום מבצעים על ספרים חדשים לתקופה של 18 חודשים, קובע תמלוגים גבוהים יותר לסופרים, מסדיר את מגוון הספרים והתצוגה בחנויות ואוסר על קידום שיטתי של ספרים בהוצאות מסוימות. הליך חקיקתו לווה בהתנגדות נמרצת מצד כמה גורמים, בעיקר הוצאות הספרים כנרת זמורה ביתן ומודן, שלהן חלק בבעלות על רשת הספרים צומת ספרים. לפני כחודשיים הגיש ח"כ קיש את הצעתו לביטול החוק, המבוססת על נתונים לפיהם חלה פגיעה ממשית בשוק הספרים, בהיקף מכירות הספרים ובהכנסותיהם של סופרים, ובעיקר בצרכני הספרים שמדירים רגליים מהחנויות בשל היעלמות המבצעים. שרת התרבות, מירי רגב, הודיעה כמעט במקביל על הקמת ועדה מטעמה שתבחן את החוק והשפעותיו. הוועדה עסוקה בימים אלו בשמיעת עמדות הציבור.

ח"כ יואב קיש, יוזם ההצעה לביטול החוקצילום: שירן גרנות
ח"כ תמר זנדברג. למצות את תקופת שלוש השניםצילום: מיכל פתאל

בדיון חזר קיש על עמדתו זו. נציגת הסטודנטים בדיון הסבירה כי אוכלוסייה רחבה המעוניינת לרכוש ספרים לא יכולה לעשות זאת כעת, משום שמחיר הספרים עלה. גם נציגי המועצה לצרכנות והתנועה הליברלית החדשה קראו לבטל את החוק, בשל פגיעה בצרכנים ובסופרים צעירים.

בסיכום הדיון הודיע יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), כי יקיים דיון נוסף בנושא בעוד שלושה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ