פרסום ראשון לסיפור קצר של פ' סקוט פיצג'רלד שלא ראה אור מעולם

הסיפור, "Temperature", הושלם ביולי 1939, כשנה לפני מותו של הסופר מהתקף לב

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר זהר
איתמר זהר

סיפור קצר של פ' סקוט פיצג'רלד, שלא ראה אור מעולם, פורסם בימים אלה ברבעון החדש של כתב העת הספרותי "The Strand Magazine". הסיפור, "Temperature", מחזיק 8,000 מלים והושלם ביולי 1939, כשנה לפני מותו של הסופר מהתקף לב.

בשנות חייו האחרונות ניסה פיצג'רלד, שהתפרסם כמחבר "גטסבי הגדול" ו"ענוג הוא הלילה", להתפרנס כתסריטאי בהוליווד. הוא התקשה בכך. חוזהו באולפני אם־ג'י־אם פג ב–1939 ובאותה שנה הוא אושפז פעמיים בבית חולים בגלל התמכרותו לאלכוהול.

עורכי כתבי עת שונים, שבהם פורסמו סיפורים קצרים שלו, לא מצאו עוד עניין בכתביו באותה תקופה. אחד מהם, "Thank You for the Light", שנדחה על ידי כתב העת "ניו יורקר" ב-1936 בטענה כי הוא "פנטסטי מדי", פורסם בו רק לפני שלוש שנים.

עלילת הסיפור "Temperature" מתרחשת בלוס אנג'לס ומתוארת כקולנועית מאוד. הגיבור שלה הוא סופר בן 31 ששמו אמט מונסן. הוא מכור לטיפה המרה ואם לא די בכך רופאיו איבחנו כי לקה במחלת לב. רופאיו, עוזריו ושחקנית הוליוודית לא מצליחים לעצור את תהליך ההרס העצמי שלו.

אנדרו גאלי, עורך כתב העת "The Strand Magazine", מצא את הסיפור בתחילת השנה בזמן חיפושיו בארכיון כתבי פיצג'רלד באוניברסיטת פרינסטון. "פיצג'רלד לא פיספס בסיפור שום הזדמנות ללעוג לכוכבי קולנוע, לרופאים ולנורמות החברתיות", אמר לסוכנות הידיעות אי־פי. "הסיפור מוכיח את הכישורים הקומיים של סופר הידוע דווקא ברומנים טרגיים כמו 'ענוג הוא הלילה' וגטסבי הגדול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ