אבנר שפירא

ספרו האחרון של גינטר גראס יתפרסם בגרמנית מחרתיים (שישי), כארבעה חודשים לאחר מותו של הסופר הגרמני, זוכה פרס נובל לספרות ב–1999. המו"ל הגרמני של גראס, גרהרד שטיידל, אמר כי בספר "גראס הותיר לנו פרידה מרגשת".

שמו של הספר הוא "Vonne Endlichkait", שפירושו בדיאלקט מזרח-פרוסי "על הסופיות". גראס עוסק בו בהזדקנות, אובדן וסופם של החיים, ומשלב באבחנותיו את חוש ההומור המעודן שלו, מסר המו"ל. לדבריו, הספר, המחזיק 176 עמודים, הוא ניסוי ספרותי הכולל סדרה של קטעי פרוזה קצרים, שלכל אחד מהם מצורפים שיר ורישום בעיפרון, מעשי ידיו של הסופר. אחד השירים, ששמו "Mutti" (אמא), מותח ביקורת על קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

גינטר גראס בביקור בעיר הולדתו, גדנסק, ב-2007צילום: אי־אף־פי

עורך הספר, דיטר שטולץ, מסר כי האלמנטים הקצרים הרבים המרכיבים את היצירה מתלכדים לנרטיב ברור. תרגום אנגלי של הספר צפוי להתפרסם בסתיו 2016.

עטיפת ספרו האחרון של גינטר גראס

גראס — שמת ב–13 באפריל בבית חולים בעיר מגוריו, ליבק, והוא בן 87 — נמנה עם חשובי היוצרים ואנשי הרוח הגרמנים במחצית השנייה של המאה ה–20. במשך שנים הוא נתפש כקול המוסרי של גרמניה וכדמות המסמלת את התמודדותה של המדינה עם עברה הנאצי, אבל באחרית ימיו עורר מחלוקות רבות, בעיקר בגלל חשיפת עברו הקצר כחייל אס־אס בשלהי מלחמת העולם השנייה ובשל הביקורת החריפה שמתח על ישראל.

כחודש לפני מותו, באמצע מארס, השתתף הסופר ביריד הספרים הבינלאומי של העיר הגרמנית לייפציג ובראיון שהעניק שם ל"הארץ", קול ישראל וגלי צה"ל התייחס בין היתר לספרו האחרון, המתפרסם כעת. "בספר יש משחק של חילופים בין פרוזה לשירה – קטעי הפרוזה נושאים אופי לירי והחלקים של השירה הם בעלי צביון של פרוזה", אמר גראס.

המו"ל שטיידל אמר כי אינו מאמין שיתגלו כתבים נוספים של גראס שלא פורסמו, אבל כמה מיומניו עתידים לראות אור, במיוחד אלה המתייחסים להשקפותיו הפוליטיות. ביוני האחרון נפתח בעיר הגרמנית גטינגן ארכיון גינטר גראס, האוצר טקסטים, תחריטים, ליטוגרפיות ורישומים שיצר הסופר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ