רועי חסן ילמד שירה באוניברסיטת ת"א. הסופר דרור בורשטיין: "היגיון של כוכב נולד"

המשורר הוזמן על ידי ראש החוג לספרות, פרופ' מיכאל גלוזמן, ללמד בתוכנית לכתיבה יוצרת. גלוזמן: "גם כשיונה וולך פירסמה את השירים הראשונים שלה אמרו 'זה לא שירה'". חסן: "את חווית ההארד־קור של הוראה כבר עברתי, בתיכון לנוער בסיכון"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

המשורר רועי חסן ילמד החל מסמסטר ב׳ בשנת הלימודים הקרובה בתוכנית לכתיבה יוצרת של החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. חסן עצמו לא לימד בעבר כתיבה, ולא לימד במוסדות להשכלה גבוהה, אך לימד בשנה שעברה קולנוע בתיכון לנוער בסיכון. חסן הוזמן ללמד על ידי ראש החוג לספרות במוסד, פרופ׳ מיכאל גלוזמן, לאחר שהרצה באופן חד־פעמי בפני סטודנטים בשנה שעברה.

לדברי גלוזמן: ״בשנה שעברה היתה לנו שורה של מפגשים עם יוצרים, שערך דרור משעני. באו אהרון שבתאי ועמוס עוז ובין השאר רועי חסן. המפגש עם רועי חסן היה מהפנט. הוא דיבר בצורה מרתקת ונוגעת ללב וראיתי שהוא מרתק את התלמידים וחשבתי שהוא קול מספיק מעניין וחשוב ושניתן לו את ההזדמנות ללמד סדנה בקורס. כשהעליתי את זה כרעיון אנשים מאוד התלהבו ותלמידים מאוד התלהבו״.

חסן. "לא בטוח שאפשר ללמוד כתיבה"צילום: עודד קירמה

חסן, שהשתייך לקבוצת השירה "ערס פואטיקה", הפך לאחד הקולות הבולטים בשירה הצעירה בישראל, והתפרסם בין היתר בגלל הביקורת הנוקבת בשירתו על הממסד האשכנזי בארץ ובשירה העברית, ועל האפליה נגד המזרחים.

מינויו של חסן עורר גם ביקורת בימים האחרונים. כך למשל כתב בבלוג שלו הסופר דרור בורשטיין, אחד המרצים בחוג לספרות בתל אביב, כי ההיגיון העומד מאחורי ההחלטה להביא את חסן ללמד הוא היגיון של ״כוכב נולד״. בורשטיין כתב: ״יש הבדל בין מורה שזה עתה פורסם ספרו הראשון למורה שהספיק לטעות מספיק ולהכיר בטעויותיו כדי אולי ללמד משהו. רועי חסן לא הספיק לטעות מספיק. שני ידידי, שאותם אני מוקיר ומכבד, בני ציפר ב'תרבות וספרות' ומיכאל גלוזמן בחוג לספרות, משמשים כחומר מזרז לידה למשורר. אולי עליי לדבר בשם עצמי: אילו הייתי צריך ללמד כתיבה אחרי פרסום ספר שירי הראשון (בגיל 29) הייתי מזיק, בלי ספק בכלל, לכל תלמידי. אני יכול רק להודות שלא הייתי צריך לעמוד בפיתוי״.

בורשטיין. הוא לא הספיק לטעות מספיקצילום: דניאל צ'צ'יק

לדברי בורשטיין, ״ההיגיון הוא, אם כן, של ׳כוכב נולד׳. באין תוכנית טלוויזיה ל׳משורר נולד׳ זלג ההיגיון החוצה אל העיתונות ואל האקדמיה״.

גלוזמן, שמכיר את הביקורת, אומר כי ״הייתי אחד מהשופטים שבחרו להעניק את פרס ברנשטיין לשלושה משוררי ערס־פואטיקה. אני ער לסערה שחסן מעורר ואני חושב שזו סערה תרבותית בריאה. אני חושב שתפקידם של משוררים הוא לאתגר את האופן בו אנחנו חושבים על דברים, וזה שחסן עושה את זה לא מפחיד אותי, זה גורם לי לחשוב מחדש על סוגיות.

גלוזמן. הסטודנטים התלהבוצילום: דניאל צ'צ'יק

"כשיונה וולך פירסמה את השירים הראשונים שלה גבריאל מוקד אמר 'זה לא שירה'. רועי חסן הוא לא המשורר הראשון שהשירים שלו מזעזעים את הביקורת או את הקהל הרחב. תפקיד השירה הוא לאתגר, וגם הוויכוח הוא חשוב. מתי היה כזה ויכוח על שירה בשנים האחרונות? מתי השירה עניינה באופן הזה? האוניברסיטה היא במהותה מוסד נורא שמרני, היא תמיד רוצה ללכת על הכי קאנוני והכי בטוח. ואולי מגיעה לנו טפיחה על השכם שאנחנו מנסים משהו אחר״.

חסן עצמו ספג גם הוא ביקורת: טענו נגדו שהוא עלול להתקלקל מהשתלבות בממסד האשכנזי שהאוניברסיטאות נחשבות לסמן הבולט שלו בישראל, וטענו גם שהוא אינו מנוסה מספיק כדי ללמד כתיבה. ״אני מבין את מי שאומרים ׳שלא יתקלקל׳", הוא מגיב על כך. "ולגבי הפחות אוהבים, אלה שאומרים ׳מה הוא קשור?׳ — השאלה מה אני קשור לאוניברסיטה היא לגיטימית, אני באמת לא קשור לאוניברסיטה ולא הייתי באוניברסיטה חוץ מפעם אחת בתור משורר במפגש בין משוררים לסטודנטים. לימדתי השנה בבית ספר לנוער בסיכון, והלוואי והשנה באוניברסיטה תיראה כמו שזה נראה איתם. את חוויית ההארד־קור של הוראה עברתי״.

לגבי עצם הוראת הכתיבה הוסיף חסן, כי ״יש משהו יומרני ותלוש בללמד כתיבה. אני חושב גם שמי שבא ללימודי כתיבה באיזו שאיפה שהוא ייצא מהסדנה משורר או סופר הוא קצת עושה לעצמו עוול. אני לא בטוח שאפשר ללמוד כתיבה. אפשר ללמוד דברים אחרים, דווקא מהכיוון ההפוך. אולי יותר אפקטיבי ללמד את מה שלא נוגעים בו, כל מיני דברים שנשמעים מטאפיזיים, כמו ליצור ניצוץ. כדי ללמד אני לא אשתמש רק במודלים שיריים או בניסיון לחקות סגנונות ומשוררים, אלא גם במוזיקה וקולנוע״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ