ארכיונו של דויד גרוסמן הועבר לספרייה הלאומית

הארכיון, הכולל את טיוטות כל ספריו של גרוסמן, התחקירים שערך במהלך כתיבתם, הגהות וכתבי יד ראשוניים, הופקד בספרייה לשימוש הציבור ויעבור דיגיטציה

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

ארכיונו של הסופר דויד גרוסמן הועבר לספרייה הלאומית בירושלים. הארכיון, הכולל את טיוטות כל ספריו, התחקירים שערך במהלך כתיבתם, הגהות אחרונות וכתבי יד ראשוניים המשורבטים במחברת, הופקד בספרייה לשימוש הציבור ויעבור הליך של חיטוי ודיגיטציה.

גרוסמן הוא מגדולי הסופרים הישראלים בני זמננו, יליד ירושלים ומחברם של ספרים רבים למבוגרים, לנוער ולילדים (האחרון שבהם, "סוס אחד נכנס לבר", יצא בשנה שעברה); כמו כן, הוא חיבר נובלות, מחזות, שירים, מסות ומאמרי דעה. על כתיבתו זכה בפרסים רבים, מקומיים ובינלאומיים, בהם פרס ברנר, פרס ספיר, פרס מדיסיס ופרס גרינזיין האיטלקי. יצירותיו גם עובדו לסרטים ולמחזות.

דויד גרוסמןצילום: מוטי מילרוד

הספרייה הלאומית, שחתמה על הסכם הפקדת הארכיון עם גרוסמן ביום חמישי שעבר, מסרה כי פריטי הארכיון מאפשרים לעקוב אחרי תהליך התקבלותו של גרוסמן בארץ ובחו"ל באמצעות ביקורות ועבודות מחקר שנכתבו על ספריו, פרסים, תעודות ותוארי כבוד שהוענקו לו, קטעי עיתונות מראשית דרכו וחומרים דיגיטליים שנאספו. מעתה תאסוף הספרייה חומרים חדשים על גרוסמן באופן שוטף. גרוסמן עצמו ימשיך ויפקיד בארכיונו שבספרייה את כל חומרי הגלם ליצירותיו העתידיות. כל אלו ישמשו מאגר זמין בעבור חוקרי ספרות, סטודנטים, מרצים ומורים.

גרוסמן אמר במעמד החתימה על ההסכם: "המעבר החד שיעשו אלפי הדפים והטיוטות שלי מארגזי קרטון מאובקים של הסופרמרקט במחסן הבית למדפי הספרייה הלאומית, ובעיקר, שדרוגם לדרגת 'ארכיון' — אלה הדברים שיעבור זמן רב עד שאתרגל להם. אבל כבר כעת אני מתרגש שדברים שכתבתי יהיו לצד כתביהם של הוגים, סופרים ויוצרים דוגמת הרמב"ם, קפקא, מרטין בובר, חיים גורי, א"ב יהושע ונעמי שמר".

יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג, אמר באותו מעמד: "הספרייה משקיעה בשנים האחרונות משאבים רבים הן בקליטת ארכיונים ואוספים של יוצרים מהשורה הראשונה והן בתהליכי הדיגיטציה והשימור שלהם". העברת ארכיונו של גרוסמן, הוסיף בלומברג, עשויה לעודד תלמידים וחוקרים ללמוד את החומרים האלה ולכתוב עליהם, ובכך הם יעשירו ויקדמו את המחקר הספרותי והיצירה הישראלית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ