גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

המשורר, הנקדן והעורך תנחום אבגר מת הבוקר (שבת, 26.9) בגיל 69 בביתו בכפר סבא. הוא נולד ב–1946 בצ'כיה, בעיר קרלובי־וארי, עלה לארץ בגיל שלוש וגדל ברמת גן.

אבגר היה משורר מוערך מאוד בין חובבי השירה והעוסקים בה, אף שלא זכה להכרה רחבה. הוא כתב שירים בנימה דיבורית ששילבה עברית בעלת יופי חריג, והמבקרים שכתבו על ספריו ציינו את קסמם הגדול ואת ההומור המעולה בהם.

תנחום אבגרצילום: לאה פרישברג

אבגר פירסם במהלך השנים ארבעה ספרי שירה: "ירוק מעצלותי" (1979), "רחב" (1983), "החום המיוחס" (1985) ו"הימים היו יפים מאיתנו" (2014), וסיפורים קצרים שראו אור בכתבי־העת "כרמל" ו"קשת החדשה". כמו כן עסק בצילום, ותצלומיו הוצגו בתערוכות קבוצתיות שונות.

בחודש מאי השנה ערך והנחה פרופ' נסים קלדרון ערב שירה לכבודו בתל אביב, ובו עשרות אוהבי שירתו הקריאו מכתביו, בהם המשוררים מרדכי גלדמן, ישראל בר־כוכב, אלי הירש והמשורר הצעיר דוד (ניאו) בוחבוט. שני האחרונים גם כתבו ביקורות משבחות על ספרו האחרון, לפני כשנה. בוחבוט ציין בביקורתו כי אבגר מוכיח "כמה מעמיקה ומתוחכמת היא הפשטות, במובנה המעודן, המדייק בלשון וברגש. בהירה כעונג פשוט, מיידי, יומיומי. שירה שכתובה במעין טון דיבורי, אך מילות הדיבור הן מלות שירה צרופה". מנחם בן כתב על אבגר כי הוא "משורר מבריק, בעל הומור נדיר ועברית יפהפיה ונדירה" וכינה אותו "צ'רלי צ'פלין של השירה הישראלית".

אבגר הותיר אחריו אשה, לאה, בת (מאשתו הראשונה, בת שבע) ושלושה נכדים. הלווייתו תתקיים מחר בכפר סבא, בבית העלמין "מנוחה נכונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ