הסופר השוודי הנינג מנקל מת מסרטן בגיל 67

מנקל זכה להצלחה בינלאומית בזכות סדרת ספרי המתח בכיכובו של קצין המשטרה קורט וולנדר. ב–2010 השתתף במשט לעזה

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

סופר המתח הנינג מנקל מת הבוקר (שני) בעיר גטבורג בשוודיה לאחר התמודדות עם מחלת הסרטן, והוא בן 67. מנקל זכה להצלחה בינלאומית בעיקר בזכות סדרת ספרי המתח שלו בכיכובו של קצין המשטרה קורט וולנדר.

מנקל נולד ב-1948 בשטוקהולם. הוא היה נשוי לבמאית הקולנוע אווה ברגמן, בתו של הבמאי אינגמר ברגמן. הספרים על וולנדר תורגמו לעשרות שפות, נמכרו במיליוני עותקים, עובדו לקולנוע ולטלוויזיה וזיכו את מנקל בפרסים ספרותיים, בהם פרס אריך מריה רמרק לשלום ב-2009. חמישה מספריו תורגמו לעברית — "רוצחים ללא פנים", "הסחת דעת", "הכלבים בריגה", "הפירמידה" ו"האיש מסין".

מנקל ביוני האחרוןצילום: רויטרס

בצד עבודתו הספרותית היה מנקל פעיל פוליטי ואף היה על סיפון הספינה "סופיה" שלקחה חלק במשט הטורקי לעזה ב–2010. בראיון ל"הארץ" באותה שנה אמר הסופר: "סולידריות היא תמיד דבר שמוגדר במעשה. הרי תמיד אפשר לדבר ושיהיו לך דעות, אבל הדרך היא להפוך את הדיבור למעשה ואז אפשר לשנות את העולם. זאת בעיני ההגדרה של עבודה אינטלקטואלית אמיתית. זה די מעציב לראות כמה מעט סופרים עושים את זה".

עיקר עיסוקו הפוליטי של מנקל נגע לאפריקה. שנים ארוכות הוא חי בה וניסה לתרום לתרבות בה. לדברי הסופר דרור משעני, מנקל הקים כמה תיאטראות, ביים הצגות והיה עסוק בפעילות תרבותית למען אפריקה. משהו מהרוח הפוליטית שלו בא לידי ביטוי בקובץ הסיפורים "הפירמידה", המאגד נובלות וסיפורים קצרים המקדימים את המתרחש בסדרת וולנדר ומספרת על התקופה שבה שימש וולנדר כשוטר הצעיר. באחד הסיפורים, מתאר וולנדר כיצד הוא הודף מפגיני שמאל רדיקליים המפגינים נגד מלחמת וייטנאם. מנקל היה בשעתו בין המפגינים האלה, אבל בחר בדמות של שוטר, שאיתו הקוראים יכולים להזדהות בקלות, שמתבונן על האירועים הללו מהזווית ההפוכה. משעני שאל אותו על הפיצול הזה, ומנקל השיב: "שנינו יודעים שיש אנשים טובים בשני הצדדים".

משעני, מחבר סדרת הספרים "תיק נעדר", הכיר את מנקל במסגרת ראיון שערך איתו. לימים קרא מנקל את הספר הראשון בסדרה של משעני, כאשר זה תורגם לגרמנית, ובין השניים התבסס קשר ידידותי. משעני אמר ל"הארץ" כי הוא לא היה יכול לכתוב את "תיק נעדר" לולא ההשראה הגדולה שהעניק מנקל לסופרי מתח ברחבי העולם, בזכות כתיבתו הייחודית.

"סדרת וולנדר עשתה דבר דרמטי לספרות הבלשית בכמה מובנים", אמר משעני. "גם לפניו היו סדרות בלשים ריאליסטיות שבהן השאלה המרכזית לא היתה מי הרוצח אלא תיאור של חברה ברגע היסטורי מסוים והבנת הפשעים כתוצר של נסיבות חברתיות. אבל מנקל יצר סדרה שבאופן עקבי קירבה את הרומן הבלשי לרומן הריאליסטי הקאנוני. הרומנים שלו לא עוסקים בפתרון החידה, הם בונים דמות גיבור - אחד הגיבורים הספרותיים הכי מעניינים בעיני של העשורים האחרונים, דמות מורכבת של שוטר ואדם פוליטי. הדמות הזאת הלכה והשתבחה ככל שהסדרה התמשכה. הוא אולי היה הסופר הכי מובהק שחשב שהרומן הבלשי הוא כלי לכתיבה על הפוליטי".

משעני מספר כי שאל את מנקל על עצם הבחירה להתחיל לכתוב רומן בלשי כשהוא כבר היה סופר מבוסס. מנקל הסביר לו כי היה זה מפגש של נסיבות אקטואליות ופוליטיות: "זה היה רגע של הגירה מסיבית בתוך אירופה מהארצות הבלטיות אחרי קריסת הגוש הקומוניסטי", מספר משעני. "אז הופיעה השאלה על הגזענות בשוודיה והוא אמר שמאחר שגזענות בעיניו היא פשע, הוא החליט לכתוב רומן פשע".

בינואר אשתקד פירסם מנקל מאמר בעיתון שוודי ובו סיפר כי הוא חולה בסרטן. הוא סיפר כי "החרדה גדולה, אבל בשליטה". הוא תיאר איך גילה שיש לו סרטן כשביקר במרפאה אורתופדית משום שחשב שיש לו פריצת דיסק. "כשיצאתי משם היתה לי ביד האבחנה שחליתי בסרטן. אין לי זיכרונות מיוחדים מהדרך בחזרה מהמרפאה, אני זוכר רק את תחושת הכרת התודה על כך שהיתה אתי אווה, אשתי". אחרי בדיקות התברר כי יש בגופו כמה גידולים סרטניים. "זה רציני", כתב, "יש לי גידול בצוואר ובריאה השמאלית. בנוסף לכך היה חשד שהסרטן התפשט בעוד מקומות בגוף". הוא אמר שמהר מאוד הבין שהוא רוצה לתעד את המחלה בכתב "משום שבסופו של דבר זה נוגע בכאב וסבל שמשפיעים על כל כך הרבה אנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ