שלמה פפירבלט

ספרו של אדולף היטלר "מיין קאמפף", משנתו הפוליטית הנאצית והאנטישמית, יראה אור בהדפסה חדשה בחודש ינואר הקרוב, בהוצאת הספרים הצרפתית המכובדת "Fayard". ב–31 בדצמבר של השנה הנוכחית, יפקעו הזכויות על כתב היד (לגביהן היה עד כה ויכוח בין שארי בשרו של היטלר לבין הממשלה המחוזית של בוואריה), והטקסט ישוחרר מזכויות יוצרים.

מהוצאת הספרים אישרו אתמול (רביעי), כי בימים אלה הם מקבצים מומחים והיסטוריונים לוועדה אשר תטפל בהוצאת הספר המוגדר על ידה כ"מהדורה מדעית וביקורתית", וכי שמות חברי הוועדה יפורסמו בשבועות הקרובים. עוד נודע, כי תרגום חדש מגרמנית עבור ההוצאה, עליו עובד כבר זמן רב המתרגם אוליבייה מאנוני, יושלם בקרוב.

הספר "מיין קאמפף" מוצג בחנות ספרים באיסטנבול, טורקיה, 2005צילום: אי־פי

היחס החוקי והנוהג לספרו של היטלר שונה ממדינה למדינה. בגרמניה למשל, השלטונות לא מאפשרים דה־פקטו הדפסה של הספר, אך הדבר יכול להשתנות מינואר הקרוב, בהולנד מכירה של הספר, גם אם מדובר בעותק ישן, אינה חוקית, ואילו בטורקיה ובלבנון היה הספר לרב מכר כאשר הודפס שם בשנים האחרונות.

העיתון "לה פיגארו" מדווח כי בקרב ראשי הוצאת הספרים דובר על כך שההכנסות מהספר יועברו לקרן להנצחת זיכרון השואה בצרפת, או ליד ושם. אולם מ–"Fayard" נמסר בתגובה ש"הפרטים על מי שייקח חלק בפרויקט ועל המוסדות אשר יקבלו חלק מן ההכנסות, נמסור פרטים רק בתחילת השנה הקרובה".

הספר "מיין קאמפף" תורגם בעבר לצרפתית וראה אור בצרפת ב–1934, בהוצאה "נובל אדיסיון לאטין", ללא רשותו של המחבר, ובתמיכה מגופים אנטי־גרמניים ושל הליגה נגד אנטישמיות, כאשר הכוונה הייתה "לתת לקוראים הצרפתים את המידע בנושא". היטלר הורה אז לפרקליטיו לתבוע את ההוצאה בבית משפט צרפתי — וזכה. הוא יזם אחר כך תרגום חדש של ספרו, תוך שהוא מוציא ממנו קטעים אנטי־צרפתיים. הספר ראה אור שוב ב–1938 בהוצאת הספרים "Fayard".

הכוונה להוציא מחדש את הספר מעוררת תגובות בצרפת. הבוקר, התייחס לכך הפילוסוף אלן פינקלקרוט בראיון לערוץ הטלוויזיה LCI, ואמר "אני לא חושש שהספר ישכון לצד מיטתם של צרפתים רבים, אבל כן מפריע לי שהוא עלול להפוך לכלי בידיהם של אנשים מסוגו של דיידונה בצרפת".

נשיא ארגון הגג של יהודי צרפת הגדיר את הידיעה: "קטסטרופה". לדבריו, "כבר אפשר לקרוא דברים מזעזעים רבים כל כך באינטרנט, כעת זה יהיה גם בספר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ