בני ציפר מונה למנהל האמנותי של פסטיבל השירה במטולה

גורמים בקהילה הספרותית הביעו חשש מצמצום הפלורליזם בשל העובדה שציפר עורך את המוסף הספרותי של "הארץ", שהוא היחיד שבו מתפרסמת שירה חדשה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

עורך מוסף "תרבות וספרות" של "הארץ", בני ציפר, מונה למנהל האמנותי של פסטיבל השירה במטולה. ציפר יחליף בתפקיד את אורי הולנדר, שניהל את הפסטיבל בארבע השנים האחרונות. בהודעה על מינויו הסביר ציפר כי הוא מתכוון להכתיב כיוון וסגנון חדשים לפסטיבל, שבשנה הבאה יעסוק תחת הובלתו באוכלוסיות ובמשוררים "מודרים ומעונים, פיזית, רגשית ונפשית, מן הפריפריה ומן המרכז". במסגרת זאת יוקדש ערב למשוררי "ערס פואטיקה", תיערך מחווה למשורר יחזקאל קדמי החי בירושלים כהומלס, ויוקדשו גם ערבים לשירה להט"בית, ערבית, שירה מיסטית ושירת ילדים.

בקהילה הספרותית היו מי שהביעו ביקורת על המינוי וטענו כי הוא בעייתי לנוכח עמדת הכוח של ציפר ב"תרבות וספרות", המוסף הספרותי היחיד בארץ שבו מתפרסמת שירה חדשה. ציפר משמש עורך המוסף זה 27 שנה. אותם גורמים הביעו חשש לצמצום הפלורליזם. העובדה שקבוצת המשוררים "ערס פואטיקה" קודמה במוסף בעריכת ציפר וכעת תזכה למחווה בפסטיבל, נטען, היא הוכחה לבעייתיות.

בני ציפר אוחז בדגל טורקיה. "אני דמות אובייקטיבית"
בני ציפר. "אני דמות אובייקטיבית"צילום: אורן זיו

קולות אחרים מצאו בעייתיות במזגו של ציפר, שהיה חבר הוועד המנהל של הפסטיבל בארבע השנים האחרונות. ראש החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב, פרופ' מיכאל גלוזמן, אמר: "כל מנהל בא עם אג'נדה ואני לא מקבל את הטענות על שליטתו במוסף, מפני שהיכרותו עם שירה היא יתרון. עם זאת, ציפר הוא אדם עם חשבונות אישיים, שסוגר בעבודתו חשבונות אישיים. כשכתבתי ביקורת לא אוהדת על ספרו, 'ציפר ובני מינו', נהפכתי לאויב הציבור. זאת בעיה. מי שמופקד על במה ציבורית מוכרח להתעלות מעל אהבות ושנאות אישיות". לעומתו, אורי הולנדר אמר שבעיניו "המינוי ראוי ואני בטוח שבני יעשה עבודה טובה".

ציפר מסר בתגובה: "אפשר לבדוק מה אני מפרסם בעיתון, מפני שאין לי ומעולם לא היתה לי הטיה בבחירה. טקסט טוב יפורסם ותמיד פתחתי את דלתי, גם למי שלכאורה הסתכסכתי איתו. אני בעיתון כבר הרבה שנים והעובדה שהוא מקור כוח מעידה כנראה שהוא מוסף טוב. פסטיבל מטולה נערך במשך שלושה ימים בלבד, פעם בשנה, ולא יקנה לי כוח נוסף. אני סבור שהגיע הזמן לערוך בפסטיבל שינוי ושאני דמות אובייקטיבית, לא משורר בעצמי ולא שייך לחבורת משוררים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ