המגמה ספרים |

כשהסופר ז'ורז' סימנון פגש את טרוצקי

אבנר שפירא
סימנון ב-1972 לצד פסל הדמות שיצר, הפקד מגרה
אבנר שפירא

אל הכותרים הרבים פרי עטו של הסופר הבלגי ז'ורז' סימנון שכבר תורגמו לעברית הצטרפו באחרונה שני חיבורים. האחד, "ראשו של אדם" (הוצאת עם עובד, תרגום: רמה איילון), הוא רומן נוסף בסדרה הבלשית בכיכובו של הפקד מגרה. הפעם מתחקה מגרה אחר תעלומת הירצחן של תושבת פריז והחדרנית שלה, ומנסה להוכיח כי האיש שכולם בטוחים באשמתו אינו הרוצח.

הטקסט השני מתאר מפגש אמיתי עם קורבן רצח עתידי: לאון טרוצקי. ראיון שערך עמו סימנון ביוני 1933 בעבור העיתון הצרפתי "פארי־סואר" נכלל בספרון "טרוצקי על מות בנו" (הוצאת נהר ספרים, תרגום: רעיה ג'קסון וראובן מירן), לצד מאמר שכתב המהפכן הרוסי לזכר בנו שמת ב-1938. בראיון, שהתקיים במקום גלותו של טרוצקי באי הטורקי פרינקיפו, הוא מתייחס לאפשרות כי יחזור לפעול ברוסיה ומגיב בדאגה להתפתחויות הפוליטיות באירופה, ובראשן עלייתו של היטלר לשלטון בגרמניה.

נוסף על כך, סימנון מתאר את האבטחה הצמודה סביב טרוצקי, שבע שנים לפני הירצחו. כאשר הסופר מבחין בעותק ממורטט של "מסע אל קצה הלילה", ספרו של לואי־פרדינאן סלין שפורסם שנה קודם לכן, מזכירו של המהפכן מגלה לו: "מר טרוצקי סיים לקרוא אותו לא מכבר וזה הסעיר והטריד אותו מאוד".

תגובות