גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

פרס גונקור, הפרס הספרותי היוקרתי והחשוב בצרפת ובמדינות דוברות צרפתית, יוענק לסופר מתיאס אנאר. אנאר, כך הודיעה ועדת הפרס, יזכה בו עבור ספרו התשיעי במספר, Boussole ("מצפן").

מתיאס אנאר, בן ה-43, המלמד ערבית באוניברסיטת ברצלונה, נולד בעיר ניור, במערב צרפת. משיכתו למזרח התיכון הביאה אותו בגיל 18 לפריז, למחלקה לשפות אוריינטליות, שם למד פרסית וערבית. בתום לימודיו עשה שנים רבות במדינות ערביות שונות – ובסופו של דבר בשנת 2000 השתקע בברצלונה.

הרומן הראשון שלו "שלמות הירי" (La Perfection du tir), ראה אור בשנת 2003, מתרחש בעת מלחמת אזרחים (בלבנון, מבלי שהדבר מופיע מפורשות בספר). בשנת 2010, הוא זכה בפרס גונקור לספרי צעירים (גילאי תיכון), על נובלה ושמה "דבר אתם על קרבות, על מלכים ועל פילים", העוסק בין השאר בנעשה בחצר השולטן הטורקי המקבל לחיקו את היהודים אשר גורשו מספרד.

פרס גונקור מוענק לסופר עבור "היצירה הספרותית הטובה ובעלת הדימיון ביותר של השנה" מאז 1903, והסופרים הזוכים בו נהנים דרך קבע מעלייה במכירות ספריהם. ספרו של אנאר עוסק במוזיקולוג אוסטרי הסובל מאינסומניה ובלילות בהם הוא שוכב ער במיטתו, מהרהר במגוון נושאים ובעיקר במסעותיו במזרח התיכון. זכייתו של אנאר, מדווח האתר "פראנס 24", היא הפתעה. ברשימה הקצרה לפרס התמודדו גם טובי נתן, נטלי אזולאי (שניהם סופרים ממוצא יהודי שמיקמו על עלילות ספריהם במזרח התיכון) והסופר הצרפתי־תוניסאי האדי קאדור, שנחשב כפייבוריט לזכייה בפרס.

בהתאם למסורת, ההחלטה על זכייתו של אנאר נעשתה בתום ארוחה דשנה במסעדת בל אפוק במרכז פריז, שנערכה לחבר השופטים. הפרס יוענק לאנאר בטקס שיתקיים בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ