רועי חסן ותמר מרין - בין זוכי פרס שרת התרבות ליצירה ספרותית

הזוכים, המתחלקים על פני חמש קטגוריות, יזכו בפרסים בסכום כולל של 826 אלף שקל

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הוכרזו 38 הזוכים בפרס שרת התרבות בתחומי היצירה הספרותית לשנת 2015. הזוכים, המתחלקים על פני חמש קטגוריות שונות, יקבלו פרסים כספיים בסכומים הנעים בין 12 אלף שקל, המוענקים להוצאות ספרים עבור הוצאה מחודשת של ספרי מופת ל–30 אלף שקל לפרס בתחום העריכה הספרותית שהוענק לעורך גדעון טיקוצקי, על מפעל כינוס כתביה של המשוררת והסופרת לאה גולדברג. בסך הכל שווי הפרס הוא 826 אלף שקל.

רועי חסן
רועי חסןצילום: עודד קירמה

בקטגוריה "סופרים בראשית דרכם", יזכו עשרה סופרים בפרס בשווי 25 אלף שקל. בין הזוכים בקטגוריה ניתן למנות את הסופרים נסרין נמדר, עבור ספרה "מטבעות הזהב של סנובר חנום", עילי ראונר, על ספרו "עריק" ותמר מרין לספרה "ילדים". בוועדת השיפוט בקטגוריה זו, ישבו ד"ר אורי הולנדר, חגית הלפרין ופטר קריקסנוב.

עשרה משוררים, בהם רועי חסן, נעם פרתום ואיאת אבו שמיס, זכו בפרסי השרה למשוררים בראשית דרכם, בשווי 20 אלף שקל. על הזוכים החליטו השופטים דיתי רונן, פרופ' יוחאי אופנהיימר ובנימין שבילי.

נועם פרתום
נועם פרתוםצילום: יעל אנגלהרט

גם הוצאות הספרים זכו בפרס על עשרה ספרי ביכורים שהוציאו, שניים מהם, "תהום להיאחז בה", של בת אל קולמן ו"כיפה אדומה רק תני לו אויב" של רחל פרץ, יצאו בהוצאת "מוסד ביאליק". בוועדת השיפוט בקטגוריה זו ישבו ליאור שטרנברג, פרופ' מנחם לוברבוים ודינה מרקון, ואילו פרסי השרה לתרגום, בשווי 27,500 שקל ניתנו למתרגמים ניר רצ'קובסקי, אריה סתיו, ליה נירגד ודינה קטן בן ציון, מידי ועדת שיפוט בה ישבו פרופ' ניצה בן דב, פרופ' זיווה שמיר ורן יגיל. אותו הרכב שופטים בחר להעניק להוצאת הקיבוץ המאוחד שני פרסים עבור הוצאת ספרי מופת — "הטור השביעי, כרך 5" של נתן אלתרמן ו"עד גבול האור — השירים הגנוזים" של לאה גולדברג) לצד הוצאת כנרת זמורה ביתן וקשרים שהוציאו את הספר "טחנת החיים" של יצחק שמי. על זכייתו של טיקוצקי החליטה ועדת שיפוט שהורכבה מפרופ' מנחם לורברבוים, שהם סמיט ודינה מרקון.

תמר מרין
תמר מריןצילום: דניאל בר און

שרת התרבות מירי רגב, מסרה בהודעת משרדה על הזוכים כי "כשרת התרבות אני רואה מחויבות גדולה במתן חופש ביטוי ליוצרים וליצירותיהם, ואמשיך להגן על זכות זו עבור כל העוסקים במלאכת היצירה הספרותית — סופרים, משוררים, מוציאים לאור, עורכים ומתרגמים".

ובתוך כך, אתמול הוכרזו המשוררים הזוכים בפרס מתנאל, שמעניקה קרן מתנאל במטרה לעודד יצירה של סופרים ומשוררים יהודיים מבטיחים, מישראל ומהתפוצה. הזוכים בפרס, העומד על 12,500 דולר, הם המשורר הישראלי יעקב ביטון והמשוררת הרוסייה, גלינה זלנינה. ביטון וזלנינה יקבלו את הפרס במסגרת כנס כיסופים שיפתח בסוף החודש במשכנות שאננים בירושלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ