חיים גורי סירב לפרס היצירה הציונית

גורי נכלל ברשימת הזוכים המקורית, עבור ספרו האחרון "אף שרציתי עוד קצת עוד", אך דחה את הפרס. גורי: "אני לא חושב שהפרס מתאים לספר הזה"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

המשורר חיים גורי סירב לקבל את פרס היצירה הציונית, בו זכה בימים האחרונים. גורי נכלל ברשימת הזוכים המקורית, אך שמו נעדר מהודעת משרד התרבות על הזוכים, שהופצה בתחילת השבוע לתקשורת. גורי אמור היה לזכות בפרס עבור ספרו האחרון, "אף שרציתי עוד קצת עוד", אך דחה את הפרס, בגובה 50 אלף שקלים. הוא הסביר ל"הארץ" כי "אף שיש לי שאלות לגבי הפרס הזה, הפעם הזאת הסירוב נבע מהניסיון לקשור את הספר לנושא".

גורי בן ה-92 הוא גדול משוררי תש"ח, החתום על 12 ספרי שירה, 10 ספרי פרוזה, וכן על תרגומים ורשימות עיתונאיות. במהלך השנים זכה בפרס סוקולוב ובפרס ישראל ורבים מהשירים והפזמונים שחיבר זכו למעמד תרבותי מיתי ("באב אל וואד", "הנה מוטלות גופותינו", "הרעות" ועוד). הוא סיפר ל"הארץ" כי ביום חמישי האחרון, במעמד ההודעה על הזכייה, התבקש למסור את פרטי חשבון הבנק שלו, בכדי שהפרס יועבר אליו, אך עוד באותו המעמד סירב לקבלו.

חיים גורי. "לא מוצא קשר בין הספר הזה והפרס הזה"צילום: ורדי כהנא

במכתב שהעביר לשופטים, רן יגיל, אליעז כהן ומאיר עוזיאל, הסביר כי אינו סבור שספרו מתאים לפרס, והציע להעניק אותו למשורר צעיר. "אמרתי להם מיד שאני לא אקבל את הפרס", אמר גורי ל"הארץ". "אני לא חושב שהפרס מתאים לספר הזה. בין השופטים יש אנשים שאני מכיר ולא רציתי לפגוע בכבודם, אבל הסברתי מדוע הפרס לא מתאים לספר. לא אומר מה דעתי על פרס ליצירה הציונית, נולדתי ציוני ואמות ציוני וכל חיי לחמתי למען הציונות, אבל אני לא מוצא קשר בין הספר הזה והפרס הזה". עוד הוסיף גורי כי: "זה שאני לא מקבל את הפרס זו לא פגיעה בציונות. לא הייתי שלם עם קבלת הפרס. זהו ספר אישי מובהק של אדם בערוב יומו שעורך חשבון עם חייו וזיכרונותיו. השופטים מכובדים עלי והצעתי שהסכום המכובד ילך למשורר צעיר. אני לא עוסק ביחסי לפרס הציוני, ולא העליתי על דעתי שיפנו אלי בפרס הזה לגבי הספר הזה. בכל אופן, הספר עושה את דרכו גם בלי הפרס".

"אף שרציתי עוד קצת עוד", ספר השירים האחרון של גורי, פורסם בספטמבר האחרון בהוצאת הקיבוץ המאוחד. נימתו שונה מזו המזוהה באופן היסטורי עם גורי; הוא מערב בשירי הספר בין זקנתו שלו למדינה שבגרה והוא מתבונן בה בביקורתיות. חנן חבר כתב במוסף "ספרים" ב"הארץ" כי בספר גורי "כבר אינו מייצג ומכונן בקולו כמשורר את הקהילה הלאומית הישראלית המדומיינת בעלת הזהות המובהקת, שכידוע מזה זמן כבר אינה מדומיינת ואינה קיימת".

כשגורי צופה בעתיד הישראלי הוא קובע "בינתיים, אפשר לומר, כמעט בוודאות/ שבעתיד הנראה לעין/ לא יחסרו פה ההולכים והבוכים". כשהוא מתבונן בארצו, הוא "מביט בראי, מכיר בקושי את דמותך". בשיר אחר הוא כותב: "כאילו לא קרה שום אסון בעירנו והכל בסדר,/ לאור חלונות הראווה המוארים./ אתה פוגש בצוחקים בדרך אל איזה פאב פתוח,/ אל הרועשים ואל הרועשות מעברים./ שום עיר לא נהרסה לעיניהם באותו לילה./ שום כלי רכב לא היו בה צעצועים שבורים".

פרס היצירה הציונית הוא פרס שמעניק משרד התרבות לאמנים ויוצרים על יצירות שנותנות "ביטוי לערכי הציונות, להיסטוריה הציונית ולחזרת העם למולדתו ההיסטורית" - כך על פי הודעת המשרד. השנה זכו בו רמי קמחי ויובל ארז (קולנוע), חנה לבנה (ספרות), תמיר גינץ (מחול), יוסף ברנדשווילי (מוזיקה) ואליהו אריק בוקובזה ונגה יודקביץ עציוני (אמנות פלסטית).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ