רונית מטלון ב"לה מונד": "אנחנו חיים תחת משטר אפרטהייד"

"אני תמהה איך פיגועי הסכינים לא הגיעו קודם, הכיבוש הוא כמו חולה סופני", אמרה הסופרת בראיון שזכה לתהודה רבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"רונית מטלון: 'אנחנו חיים תחת משטר אפרטהייד'" — זאת הכותרת שהעניק העיתון הצרפתי רב ההשפעה "לה מונד", לראיון שערך עם הסופרת רונית מטלון, אשר מגדירה עצמה בראיון כ"מזרחית שהצליחה להיחלץ". הראיון שפורסם אתמול זכה לתהודה וליותר מ–1,500 שיתופים של קוראי אתר האינטרנט של "לה מונד".

הראיון נערך לרגל יציאת ספרה של מטלון "זה עם הפנים אלינו" בתרגום לצרפתית, בהוצאת "אקט סוד". כתב העיתון כריסטוף איאד, שאל אותה: "מאז סתיו 2015 מכה בישראל גל של פיגועי סכינאים. מעשי אלימות בלתי צפויים הנעשים על ידי בודדים מבודדים. מה את חשה לנוכח זה?"

רונית מטלון. חוששת להביע את דעתהצילום: Dan Porges

מטלון השיבה: "ההתקפות האלה באמצעות סכינים הן רק התחלה. יהיה עוד משהו אחר. אני לא יודעת בדיוק מדוע הם עושים זאת, אך אני בטוחה כי זאת שאלה שרלוונטי להציג לשירותי המודיעין שלנו. בתור אינטלקטואלית אני מציגה שאלות לעצמי. אני רואה כמה דברים, ראשית, הכיבוש הוא כמו חולה בשלב סופני, ואני תמהה כיצד כל זה לא הגיע מוקדם יותר. בנוסף לכך אני רואה כי המאפיין היסודי של החברה הישראלית הוא ההכחשה. היא אסירה של הרטוריקה שלה על ביטחון וקורבנות".

מאוחר יותר בראיון מתייחסת מטלון שוב למצב בישראל ואומרת: "אין דרך נוספת להגדיר זאת — אנו חיים במשטר של אפרטהייד. המדאיג ביותר מבחינתי הוא שלאחרונה אני חוששת מהבעת דעותי. מה שמתרחש בחברה הישראלי מפחיד יותר מהתקפות הסכינים. אני חוששת שתאבד לנו הזהות הדמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ