מת המו"ל הבריטי ג'ורג' ויידנפלד

ויידנפלד היה פרשן פוליטי, יועץ לנשיא הראשון של ישראל חיים ויצמן, וגם כיהן כיו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת בן־גוריון

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

ג'ורג' ויידנפלד, מו"ל הוצאת הספרים הבריטית הנודעת ויידנפלד וניקולסון, מת היום (רביעי). ויידנפלד נולד ב–1919 בווינה, שבה גדל; אחרי סיפוח אוסטריה לגרמניה הנאצית הוא היגר ללונדון.

ויידנפלד ב-2014צילום: dpa Picture-Alliance/AFP

הוא היה, בין היתר, פרשן פוליטי בבי־בי־סי, כתב טור שבועי בעיתון ושימש יועץ פוליטי לנשיאה הראשון של ישראל, חיים ויצמן. את הוצאת הספרים ויידנפלד וניקסון הקים ב–1948, בשיתוף עם נייג'ל ניקולסון. יחד הם פירסמו את המהדורה הבריטית של "לוליטה" מאת ולדימיר נבוקוב ואת "דיוקן נישואים", ספרו של ניקולסון על נישואי הוריו (שראה אור בארץ בהוצאת שוקן). בשנות ה–80 התרחבו עסקי ההוצאה גם לארצות הברית וב–1991 נמכרה ההוצאה הבריטית לקבוצת אוריון, וויידנפלד נהפך ליו"ר הקבוצה.

ויידנפלד קיבל תואר סר ב–1969 ותואר ברון ב–1976. זיקתו לשירות הציבור, בשורה של מיזמי חינוך גבוה ומכוני מדיניות ומחקר שעמד בראשם, ובמיזמים פילנתרופיים שבהם לקח חלק, הקנתה לו עיטור כבוד נוסף, עיטור הצלב הגדול, שהוענק לו ב–2011.

הוא כיהן כיו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת בן־גוריון, כחבר חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב ומכון ויצמן למדע וכסגן נשיא תוכנית הפיתוח של אוניברסיטת אוקספורד. ב–1992 נישא למנהלת הקונצרטים, אנבל ויידנפלד, והשניים חיו בלונדון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ