הסופר והמחזאי סלמאן נאטור מת בגיל 66

נאטור, יליד דאלית אל־כרמל, כתב יותר מעשרה ספרים ועסק רבות במעמדה של התרבות הערבית בישראל

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
יאיר אשכנזי

הסופר, העיתונאי והמחזאי הדרוזי מת הבוקר (שני) בבית החולים כרמל בחיפה והוא בן 66. נאטור, יליד דאלית אל־כרמל, כתב 28 ספרים ועסק רבות במעמדה של התרבות הערבית בישראל. הלווייתו תיערך הערב ב-19:00 בבית העם בדאלית אל־כרמל.

נאטור למד בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה וערך את מדור התרבות בעיתון "אל־איתיחאד". הוא היה פעיל במפלגה הקומוניסטית וב-1982 נמנה עם ועד הסולידריות של תושבי רמת הגולן הסורים בני העדה הדרוזית, ששבתו במחאה על סיפוח הגולן לישראל. בשל כך הוטל עליו מעצר בית למספר חודשים.

סלמאן נאטור
סלמאן נאטורצילום: איציק בן מלכי

בין ספריו של נאטור "סופר זעם – מונולוג ישראלי", שיצא לאור ב-1985, "העץ ששורשיו נוגעים ללבי" מ-1978 ו"הזיכרון שוחח אתי והסתלק" שיצא אשתקד. לצד כתיבת הפרוזה כתב נאטור גם את הפרק העוסק בתרבות ב"מסמך החזון העתידי" של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. "במקרה הטוב מבקשים מאתנו שנפעל לדו־קיום, או שניצור גשר אופורטוניסטי בשבילם לעולם הערבי. אבל אנחנו לא נהיה חלק מהזהות הציונית. הרי המדינה הזו יהודית ולא רוצה ערבים", אמר נאטור ל"הארץ" ב-2006.

נאטור אף תירגם כמה ספרים מעברית לערבית, בהם "הזמן הצהוב" מאת דויד גרוסמן ו"שיחות על מדע וערכים" מאת פרופ' ישעיהו ליבוביץ. "כל מי שפגש אותו יזכור את ההומור השופע שלו, את סיפוריו הנהדרים ואת כוח החיות שלו, ואת ראייתו הנוקבת את המציאות העברית-ערבית והיהודית־פלסטינית", ספד לו הסופר אלמוג בהר בעמוד הפייסבוק שלו.

נאטור כתב גם חמישה מחזות שהועלו בין היתר בנצרת, בתיאטרון הפלסטיני אל-חכוואתי שבמזרח ירושלים וכן בתיאטרון יפו, שבו העלה את הצגת היחיד שלו "זיכרון". בין מחזותיו "נחיתת אונס" שביים מאזן ע'טאס ו"הזת אל־ע'ורבאל" שביים סליים דאו. בכינוס שנערך במסגרת פסטיבל עכו האחרון ועסק ביהודים ובערבים בתיאטרון הישראלי הדגיש נאטור שיש להפסיק את החיפוש אחר סטריאוטיפים של ערבים ויהודים על הבמה ולבחון את הדמויות כבני אדם שווים. "איך אפשר ללכת להצגה שיש בה מוחמד והוא לא אוכל חומוס אלא המבורגר? איך אפשר לקרוא ספר שיש בו יהודייה שקוראים לה רחל ושלא היתה חיילת במחסום? יש דברים שצריך לפתוח את הראש ולחפש איך להביא את בני האדם כבני אדם", אמר.

בשנים האחרונות ניהל נאטור את פרויקט "מרחבים וזכויות תרבותיות" במרכז מוסאוא. הוא הותיר אחריו את אשתו נדא, את בנותיו אינאס וג'דיר ואת בניו איאס ומיראס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ