אורלי קסטל-בלום זכתה בפרס ספיר על ספרה "הרומאן המצרי"

פרס ספיר בסך 150 אלף שקלים הוא הפרס הספרותי הגבוה ביותר המוענק בארץ. ספרה של קסטל-בלום גבר על ספריהם של סמי ברדוגו, ענת עינהר, עילי ראונר ויותם ראובני

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קסטל-בלום לאחר הזכייה בפרס ספיר, הערב. "הכתיבה היא הייעוד שלי"
קסטל-בלום לאחר הזכייה בפרס ספיר, הערב. "הכתיבה היא הייעוד שלי" צילום: אבישג שאר ישוב

הספר "הרומאן המצרי" של הסופרת אורלי קסטל-בלום הוא הזוכה בפרס ספיר לשנת 2015 - כך הוכרז הערב (רביעי) בטקס חגיגי שערך מפעל הפיס, המעניק את הפרס. "הרומאן המצרי" גבר על ארבעת המועמדים האחרים ברשימה הקצרה לפרס: "סיפור הווה על פני הארץ" מאת סמי ברדוגו, "תמונות עירום" של ענת עינהר, "עריק" של עילי ראונר ו"האוטוביוגרפיה של ז'אן ריבן" מאת יותם ראובני. קסטל-בלום זכתה בפרס בגובה 150 אלף שקלים.

קסטל־בלום הודתה לאחר הטקס לאמה, ברטה קסטל, ו"לקרובי משפחתי החיים והמתים שעזרו לי לכתוב את הספר". היא הודתה גם לפרופ' מנחם פרי, מו"ל הספר, לשופטי הפרס ולמפעל הפיס. היא אמרה כי הכתיבה היא בנפשה: "הכתיבה היא הייעוד שלי. גיליתי את זה לפני 30 שנה". בתשובה לשאלה אם כמו ב"רומאן המצרי", תמשיך לכתוב על משפחתה, השיבה הסופרת כי היא תעזוב אותם לעת עתה וספרה הבא, שאותו החלה לאחרונה לכתוב, יתרחש כולו במרכז תל אביב.

בטקס, שנערך בנמל תל אביב, ניתן גם פרס לספר ביכורים לאיתמר אורלב, על ספרו "בנדיט". גובה הפרס שניתן לאורלב הוא 40 אלף שקלים, וסכום זהה ניתן גם לכל אחד מהסופרים ברשימה הקצרה לפרס. בראש חבר השופטים של הפרס עמדה השנה עדנה קפלן הגלר, והשופטים הנוספים היו אברהם בלבן, תמר גלבץ, זהבה כספי, דן לאור, עמר לחמנוביץ ומיה סלע.

כאשר "הרומאן המצרי" נבחר לרשימה הקצרה לפרס, נימקו השופטים את בחירתם בו: "קסטל־בלום מנסה בספר זה את כוחה בנרטיב קלאסי ובסיפור משפחה מסורתי, סיפור משפחתה שלה שעלתה ממצרים. אבל אצל קסטל־בלום כמו אצל קסטל־בלום: דבר איננו כפי שהוא נראה ממבט ראשון. סיפור המשפחה המקובל פונה לנתיבים מקוריים ופרועים. סיפורה של המשפחה המגיעה ממצרים לקיבוץ של השומר הצעיר משקף מצד אחד את העיסוק העכשווי בביוגרפי ומצד שני מפרק את העיסוק הזה ובועט בו. בסיפורה זה מרחיבה הסופרת את יריעת הספרות העברית ומכוננת בדרך ייחודית את ה'רומאן המצרי', שהוא סיפור ישראלי מובהק, שלא סופר על ידה מעולם".

פרס ספיר הוא הפרס הספרותי בעל הערך הכספי הגבוה ביותר המוענק בארץ. הוא נוסד בשנת 2000 ונועד להיות מקבילו הישראלי והעברי של פרס מאן בוקר הבריטי, אלא שבמשך השנים נמתחה לא פעם ביקורת על הספרים והסופרים שזכו בפרס, ובשנת 2009 הוא אף בוטל כליל, אחרי שטענות לניגוד עניינים הופנו ליו"ר ועדת הפרס באותה השנה, יוסי שריד. הרשימה הקצרה השנה נחשבה לרשימה מגוונת שהקולות בה רדיקליים ומאפיינים קבוצות שוליים.

עוד קודם להכרזה על הפרס, הימרו מבקרי ספרות על שניים מהמועמדים, קסטל-בלום וברדוגו, כזוכים אפשריים. אבל למרות האהדה שעוררה הרשימה הקצרה, גם השנה עלו תהיות ותמיהות סביב התנהלות מנגנון הסינון לפרס. במאי האחרון הודיע מפעל הפיס על שינוי בתקנון הפרס, כך שההתמודדות עליו תתאפשר מעתה רק לסופרים שמרכז חייהם בישראל. שינוי נוסף עליו הוכרז הוא פתיחת ההתמודדות לפרס גם לכותרים שפורסמו בהוצאה עצמית או דיגיטלית. עניין זה, שהאריך את משך הסינון וגרם לדחייה בהכרזה על הרשימה הארוכה, הקצרה והזוכה (בדרך כלל מחולק הפרס לקראת סוף ינואר), לא בא לידי ביטוי ברשימת המועמדים שגולם סופרים וספרים ראו אור בהוצאות הספרים הממוסדות.

יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, מסר אמש כי דירקטוריון הפרס יתפרק כדי להתמזג באגף התרבות והאמנות של מפעל הפיס ובכך להבטיח את קיומו של הפרס. עוד נמסר אמש כי מהשנה הבאה, כל סופר ישראלי שספרו תורגם לעברית יוכל להיות מועמד לפרס ספיר, גם אם הספר נכתב במקור בשפה אחרת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ