חרף המחאה, בני ציפר ימשיך לנהל אמנותית את פסטיבל השירה במטולה

לאחר שהתנצל על טורו מעורר המחלוקת, החליטה הוועדה הציבורית של הפסטיבל להשאיר את ציפר בתפקידו. עוד הוחלט לצרף לוועדה האמנותית של הפסטיבל את המשוררות חווה פנחס כהן וקרן קוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפר בוועידת ישראל לתרבות של "הארץ", בשבוע שעבר. כמאה משוררים ומשוררות הביעו מחאתם

למרות עצומת מחאה עליה חתמו יותר ממאה משוררות ומשוררים, ימשיך בני ציפר לשמש כמנהלו האמנותי של פסטיבל השירה במטולה. את ההחלטה, שפורסמה היום (ראשון), קיבלה הוועדה הציבורית של הפסטיבל. לצד החלטה זו הוחלט עוד על צירופן של המשוררות חווה פנחס כהן וקרן קוך, וחוקרת הספרות, ד"ר קציעה עלון, לוועדה האמנותית של הפסטיבל, לצד ציפר.

הוועדה התכנסה כאמור בעקבות מכתב המחאה הפומבי בו הודיעו המשוררים כי לא ישתתפו בפסטיבל מטולה, כל עוד ציפר, המשמש גם כעורך המוסף לתרבות וספרות ב"הארץ", מכהן כמנהלו. הסיבה למכתב היתה נעוצה בטור שכתב ציפר והתפרסם ב"הארץ" לפני כשבוע, בו טען כי לאמנים שמורה הזכות לנצל מינית מעריצות, ואפילו אם הן קטינות ונגרם להן נזק. הפרסום חולל מהומה והביא להתנצלות פומבית של ציפר ולירידת הטור שלו מהעיתון. עוד קודם לכן הודיעה הנהלת הפסטיבל שתדון במינויו, אף שההכנות לו כבר נשלמו.

היום הודיעה הוועדה הציבורית של הפסטיבל, בה חברים אלן הופמן (יו"ר), דוד אזולאי, אפי בניה, אילן ברקוביץ', רחל גץ סלומון, רונית אנטלר, מיכה ינון ואורה סלע, כי היא "גינתה ומגנה בכל פה את הדברים שהשתמעו מהטור של ציפר", אולם "הוחלט שלאור ההתנצלות והחרטה העמוקה והכנה שהביע, ימשיך בני ציפר לשמש כמנהלו האמנותי של הפסטיבל שתכניתו כבר הושלמה".

במכתבם כתבו המשוררים בין היתר על טורו של ציפר: "דומה שהתבטאות זו, האחרונה לעת עתה ברצף התבטאויות פוגעניות של ציפר, חוצה (עוד) קו אדום, שכן יש בה התרת דמן של נשים, כחלק מן הסדר התקין של 'עמים בני תרבות'. זהו ביטוי בוטה לתרבות האונס באיצטלה 'תרבותית', אם לא עבירה על החוק".

המשוררות טל ניצן וליאת קפלן, מחותמות המכתב, מסרו בתגובה: "קשה לומר שאנחנו מופתעות: הנהלת הפסטיבל כשלה במינוי צורם ולא ראוי מלכתחילה ולא ציפינו שתשכיל לתקן את המעוות בן רגע. צפויה באותה מידה ההיאחזות של בני ציפר במשרת הניהול, מיד אחרי שהצהיר במופע החרטה שלו שהוא מבקש 'להתנקות' ולפרוש אל חופים ריקים מאדם, מתקשורת וגו'. כל 110 המשוררות והמשוררים החתומות על המכתב — ואחרים שלא הספיקו ומבקשים להצטרף כעת — עומדים בסירובם לקחת חלק בפסטיבל כל עוד ציפר המנהל.

"יתר על כן, רובנו ככולנו מסרבים לשלוח שירים למוסף בעריכתו. ההסתייגות שלנו מציפר היא לא עניין אישי כפי שהוא ניסה לרמוז, וגם לא התחילה מהטור המסליד האחרון: הוא הרוויח אותה בהתנהלות נלוזה, כוחנית ושוביניסטית במשך שנים רבות ובאלפי מלים פוגעניות ומזהמות וחמורות, ואנחנו עומדים מאחורי התנגדותנו להעניק לו איצטלה תרבותית. רבים גם פנו אלינו והודיעו שלא יבואו כקהל לפסטיבל בניהולו. אנחנו שמחים על ההדים שהיכה המכתב ועל התוצאות שלו, בין השאר הוספת שלוש נשים ראויות לוועדה האמנותית של הפסטיבל, וכן כמה וכמה יוזמות לפסטיבל שירה אלטרנטיבי, כזה שנוכל להשתתף בו בשמחה ובלב שלם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ