הישג ראשון לרגב בביטול חוק הספרים: הכנסת אישרה טרומית את ביטול החוק

45 חברי כנסת תמכו בהחלטתה של מירי רגב לבטל את החוק השנוי במחלוקת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התרבות מירי רגב בהצבעה על ביטול חוק הספרים היום
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את ביטולו של חוק הספרות והספרים. מדובר בהצעה פרטית שהגיש חכ יואב קיש (הליכוד) שהוצמדה ליוזמה הממשלתית. זהו מבחן כוח ראשון של שרת התרבות, מירי רגב, במאמציה להביא לביטולו של החוק.

חוק הספרים, שיישומו החל בחודש פברואר 2014, נקבע כהוראת שעה לשלוש שנים, ועיקרו הוא שמירה על מחירם המלא של ספרים חדשים ב–18 החודשים הראשונים לצאתם. באופן זה, ביקש המחוקק להבטיח את כיסוי עלות הפקת הספר, תמלוגים לבית ההוצאה ולסופר.

שבוע הספר בתל אביב, 2015צילום: תומר אפלבאום

רגב קראה לחכי״ם לתמוך בהצעה של קיש, וזו עברה, בסופו של דבר, ברוב גדול של 45 תומכים מול 29 מתנגדים. החוק יעבור כעת לוועדת החינוך והתרבות של הכנסת, שם יוצמד להצעה הממשלתית ושני החוקים יובאו בהמשך להצבעה בקריאה ראשונה.

״אני חושבת שחוק הספרים גרם למצב בלתי אפשרי שאזרחים לא נכנסים לחנויות הספרים ולא קונים ספרים״, אמרה רגב והוסיפה, ״ספרי ילדים, כשאנחנו מדברים על הדור הבא, עולים 70 שקלים והורים לא קונים אותם, ופגענו בעיקר בסופרי ביכורים צעירים״.

קיש אמר במליאה כי, ״נדהמתי מהכמות ועוצמת ההתנגדות לחוק הקיים. פגיעה מכוונת בשוק החופשי, התערבות שבה אנו המחוקקים שגינו והיום יש לנו הזדמנות לתקן. במו ידנו הבאנו להעלאת המחירים, הקטנת כמות הספרים שנמכרים והקטנת התמלוגים עצמם שמקבלים הסופרים. יש פה אמירה חשובה שלאחר שהייתה כוונה טובה, אנחנו מודים על החטא ומתקנים״. 

ח"כ תמר זנדברג ממרצ הביעה התנגדות לביטולו של החוק. בנאומה אמרה זנדברג כי, ״החוק הקיים הציל את שוק הספרים מקריסה. זה לא במקרה שכולם בעולם התרבות, כל הוצאות הספרים והחנויות למעט אחת, מתחננים להשאיר את החוק הזה, כי הוא זה שהציל את השוק שהיה בו כשל ברור ומובנה״.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "כשנה לאחר כניסתו של חוק הספרים לתוקפו, מחירי הספרים החדשים עלו משמעותית ועקב כך, נוצרה ירידה דרמטית בכמות מכירות הספרים החדשים. החוק שינה את שיווי המשקל בשוק הספרים ונוצר מצב שבו סופרי ביכורים המוציאים את ספרם הראשון נאלצים היום, בניגוד לעבר, לשלם להוצאות הספרים על מנת שאלו יפרסמו את ספרם הראשון.

"החוק יצר מצב אבסורדי שבו למעשה התערבות המחוקק, פגעה בשוק תחרותי וגרמה לעליית מחירים לאזרח. בפועל, בניגוד לכוונת המחוקק, החוק כשל בהשגת מטרותיו וביניהן: להבטיח לסופרים ישראלים גמול הולם בעד יצירתם. המצב לאחר חקיקת החוק גרם לפגיעה נוספת בהכנסות הסופרים וביחוד בסופרי הביכורים. בניגוד למטרותיו, גרם החוק לירידה בהפצת ספרים חדשים ולא הצליח לייצר מגוון תרבותי רחב בפרסום ספרים חדשים. טעה המחוקק בהתערבות גדולה מדי בכלכלת שוק חופשי ומטרת ביטול החוק הינה החזרת המצב לקדמותו ולאפשר הורדת מחירים לאזרח והגדלת הפצת ספרים חדשים בשוק הישראלי".

יו"ר התאחדות המו"לים רחלי אידלמן, מסרה בתגובה את ההודעה הבאה: "המו"לים והסופרים המומים מהרעיון ששוק הספרים ישוב לתוהו ובוהו ששרר בענף לפני החוק להגנת הספרות והסופרים.

בחוק הושקעו שש שנות עבודה מאומצת וכל צדדיו נבחנו לא רק על ידי בעלי ענין אלא גם על ידי משרדי הממשלה השונים הנוגעים בדבר ועל ידי ראש הממשלה עצמו, שתמכו בחקיקת החוק ונחיצותו.

ההצעה לביטול החוק נובעת מהאינטרסים של שתי הוצאות הספרים שהן בעלות רשת צומת ספרים. המו"לים והסופרים יפעלו למניעת ביטולו של החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ