הוצאת מודן קנתה את כתר

מודן מחזיקה בכשליש מרשת "צומת ספרים" ושותפה בהוצאות ספרים אחרות. לאחרונה הכחישו בכתר כי הוצאת ידיעות ספרים תרכוש אותה. השרה מירי רגב בתגובה למהלך: "לא אאפשר ריכוזיות ושליטה בשוק הספרים"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוכן של הוצאת מודן בשבוע הספר בתל אביב
דוכן של הוצאת מודן בשבוע הספר בתל אביבצילום: עופר וקנין

הוצאת מודן רוכשת את הוצאת כתר. העסקה בן הצדדים, בסכום של 26 מיליון שקלים, נחתמה אמש בין משפחת מודן לחברת ארלדן הירושלמית שבבעלות משפחת רשף. במסגרת העסקה, תימכר למודן כתר ספרים ופעילות ספריית מעריב המשויכת לכתר. העסקה כפופה לאישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים. לפני שבועות אחדים דווח כי מתנהל משא ומתן למכירת כתר להוצאת ידיעות ספרים. כתר הכחישה אז בתוקף את הדיווחים.

שרת התרבות מירי רגב אמרה בתגובה למהלך: ״בעקבות המיזוג אאיץ את ביטול הבעלות הצולבת בשוק הספרים באמצעות חקיקה. לא אאפשר ריכוזיות ושליטה בשוק הספרים בישראל. צריך לאסור על הוצאות ספרים להחזיק בבעלות של רשתות ספרים כדי למנוע ריכוזיות שפוגעת בצרכנים. כזכור, הודעתי על ביטול חוק הספרים במקביל לצעדים נוספים ובהם ביטול הבעלות האנכית והקמת קרן לסופרים צעירים. מהלך זה מתואם ומסוכם עם יו״ר ועדת החינוך של הכנסת ח״כ יעקב מרגי. בימים הקרובים נקדם דיונים בעניין ביטול חוק הסופרים ואת קידום החוק לביטול בעלות אנכית בשוק הספרים״.

עודד ורוני מודן, העומדים בראש מודן, אמרו לאחר חתימת ההסכם כי שילוב הכוחות בין החברות יאפשר לשתיהן להוסיף ולהיות גורם מוביל בתחום ההוצאה לאור בארץ. על פי הודעת החברה, כתר ספרים תפעל כמו"ל עצמאי ופעילות המערכת שלה תישמר. כמו כן פעילות בית הדפוס של כתר תימשך כרגיל. מנכ"ל כתר, יפתח דקל, מסר כי "עם השלמת המכירה המוצלחת אעביר את הניהול לבעלים החדשים, אפרוש מתפקידי כמנכ"ל ואפנה לדרך חדשה. אני שמח בהישגיה של כתר ובטוח שמחכות לה עוד עלילות רבות".

כתר ומודן שתיהן הוצאות לאור הפועלות שנים ארוכות. מודן, שהקימו ב–1970 עודד ושולה מודן, מחזיקה בשליש מרשת "צומת ספרים", וגם ברשת האלקטרוניקה "באג". במקביל, מודן שותפה גם בכמה הוצאות לאור כאריה ניר, חרגול ועוד. לכתר, המתאפיינת בעיקר בהוצאה לאור של פרוזה, יש מחלקות תרגום ומקור בולטות. בין סופריה אפשר למנות את עמוס עוז, צרויה שלו ורבים אחרים.

עד כה נחלק השוק הישראלי לארבע הוצאות גדולות: קבוצת כינרת זמורה ביתן, קבוצת ידיעות ספרים, קבוצת מודן והוצאת כתר. האיחוד בין שתי האחרונות, עשוי לשנות את שיווי המשקל. בעבר, הזכירו גורמים בשוק המו"לות, קנתה מודן הוצאות בסגירה או בקריסה, אלא שכתר היא כאמור אחת ההוצאות הגדולות והפעלתניות ולה רשימה מרשימה של סופרים, ישראלים וזרים, והישגים ברשימות רבי המכר.

יושבת ראש התאחדות הוצאות ספרים בישראל, גב' רחלי אידלמן, אמרה בתגובה: "ההודעה על מכירת הוצאת כתר להוצאת מודן היום, היא צעד נוסף בהתחסלות ענף ההוצאה לאור בישראל... לדעתנו יש לתת לחוק להגנה על הסופרים והספרות להמשיך בדרכו, כדי לאפשר ליתר הוצאות הספרים להתאושש מן התקופה הקשה שעברה עליהן, וכדי לשלם לסופרים שכר הולם. במקום לעסוק בביטול החוק, יש לטפל במרכיבים האחרים התורמים להרס השוק, ונובעים מכך שלהוצאות ספרים מסויימות יש בעלות ברשתות הספרים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ