מת הסופר מרטין גריי

גריי, שכתב על חוויותיו כניצול שואה שנמלט מטרבלינקה, השתתף במרד גטו ורשה והפך לפרטיזן, כתב על חוויותיו ועל חייו, שנוספה להם טרגדיה נוספת. ספרו המפורסם ביותר הוא "בשם כל בני ביתי"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין גריי ב-2004
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

מת הסופר היהודי־צרפתי, מרטין גריי. גריי, יליד אפריל 1922, ניצול שואה שכתב על חייו במהלך השואה, הלך לעולמו יומיים לפני יום הולדתו ה- 94. ספרו המפורסם ביותר הוא "בשם כל בני ביתי", האוטוביוגרפיה שלו וספרו הראשון, שראה אור ב-1977 ומספר על קורותיו מהולדתו בפולין ועד חייו בצרפת ב-1970.

גריי נולד בוורשה בשם מיצ'יסלב גרייבסקי והתחנך בבית בורגני. לאחר הכיבוש הנאצי חי עם משפחתו בגטו ורשה ובספטמבר 1942 גורש עם משפחתו למחנה ההשמדה טרבלינקה. הוא הצליח להימלט מהמחנה ולשוב לגטו ורשה, שם השתתף במרד. אחר כך הפך לפרטיזן ולבסוף הצטרף לצבא הסובייטי. עם סיום מלחמת העולם השנייה היגר לארה"ב, ושם שינה את שמו. אלא שחייו היו עמוסי טרגדיות: הוא שב לאירופה, לצרפת, ב-1960, נישא ונולדו לו ארבעה ילדים. עשור אחר כך נספתה משפחתו בשריפה. הוא נישא בשנית ב-1976 ונולדו לו שלושה ילדים. שנה אחר כך כתב את ספרו "בשם כל בני ביתי", שכולו היאחזות בחיים. הספר, שתורגם לשפות רבות, הפך לסרט מצליח ב-1985 בכיכובם של מייקל יורק ובריג'יט פוסיי. הצלחת הספר הובילה לספר אוטוביוגרפי נוסף בו הוא סוקר את חייו בין 1970 ל- 1976, ולקריירה ספרותית במסגרתה חיבר גריי 12 ספרים. האחרון שבהם, שיצא לאור רק בצרפתית, ראה אור ב-2005. בשנת 2001 עבר גריי להתגורר בבלגיה. הוא נמצא מת בבריכת השחייה בביתו, בעיירה סיניי.

מרטין גריי ב-1982צילום: ERIC GAILLARD/אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ