ביטול חוק הספרים אושר בוועדת השרים לחקיקה ובממשלה

הוועדה אישרה את הצעת רגב לבטל את החוק ומחר היא תובא לקריאה ראשונה בכנסת. רגב מבקשת להשלים את החקיקה עוד לפני שבוע הספר. יו"ר התאחדות המו"לים: רגב רוצה לפגוע בתרבות הספר העברי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה והממשלה אישרו הערב (ראשון) את הצעתה של שרת התרבות, מירי רגב, לביטול חוק הספרים, פחות מעשרה חודשים לפני תום תקופת תחולתו של החוק. על פי הצהרות השרה, בכוונתה לבטל את החוק בהליך מהיר, שתחילתו כבר מחר, בהצבעה בקריאה ראשונה בכנסת. אחר כך תעבור הצעת החוק שלה לדיון בוועדת החינוך של הכנסת ובכוונתה לזרז את העבודה על החוק כך שיעבור בכנסת עוד לפני שבוע הספר העברי, שיחל ב-15 ביוני.

רגב מסרה הערב: "אביא לסיום ההליכים לביטול החוק עוד לפני שבוע הספר משום שלעם הספר מגיע ספר במחיר עממי ושווה לכל נפש. חשוב מאוד שכבר בשבוע הספר יוכלו האזרחים ליהנות ממחירי מבצע אטרקטיביים ומתחרות חופשית ללא מגבלות כלשהן. אמשיך לפעול גם כדי לבטל את הבעלות הצולבת שעדיין מהווה חסם בשוק, מונעת תחרות ופוגעת במו"לים רבים, בצרכני הספרים ובסופרים עצמם".

שבוע הספר בתל אביב ב-2015צילום: תומר אפלבאום

רגב סימנה את שבוע הספר כיעד סמלי: את ההצהרה הראשונה על כוונתה לפעול לביטול החוק מסרה ביומו הראשון של שבוע הספר בשנה שעברה, זמן קצר אחרי שנכנסה לתפקיד שרת התרבות. הצהרתה עוררה אז סערה. מרבית המו"לים סברו וסוברים גם היום כי ביטול החוק ימוטט את תעשיית הספרים המשוועת להסדרה. הוראת השעה המתבצעת כעת אולי אינה מושלמת, שכן נעדרת ממנה הגבלה של גובה ההנחה שדורשות ומקבלות רשתות הספרים הגדולות, צומת ספרים וסטימצקי, למשל, והיא כמעט שאינה מסדירה את יחסיהן של הוצאות הספרים שבבעלותן הרשתות (מודן וכנרת המחזיקות בצומת; ידיעות המחזיקה באחוזים מסטימצקי).

ואולם, התנאים שקבעה הוראת השעה לשוק, כך מתארים זאת מרבית המו"לים, קבעו נורמות המאפשרות התנהלות עסקית סבירה. הרגלי הצריכה גם הם השתפרו והתייצבו בהתאם לחוק ומהם עלתה תמונה מעודדת. שבוע הספר היה סממן לכך: בשנים שבהן מכרו רשתות הספרים ארבעה כותרים ב-100 שקלים, נהפך שבוע הספר למיותר. התאחדות המו"לים מסרה כי בשנה שעברה הצליח שבוע הספר להניב מכירות גבוהות, בדומה לאלה שהיו מקובלות בו בשנים שלפני תקופת המבצעים ברשתות.

אולי משום כך נשמעת תגובתה של יו"ר ההתאחדות, רחלי אידלמן, נוקבת: "השרה רגב החליטה לבטל את חוק הספרים בניגוד מוחלט לכל הנתונים שהצטברו אצל הממונה על חוק הספרים ובניגוד למסקנות הוועדה שהשרה עצמה מינתה לבדיקת החוק. רגב מונעת מהוועדה לפרסם את מסקנותיה ופועלת בחוסר שקיפות מוחלט ובניגוד לכל ההמלצות המקצועיות בנושא החוק".

אידלמן הוסיפה כי "החוק בא לעולם לפני שנתיים וחצי מפני שענף ההוצאה לאור עמד בפני קריסה. החוק מבוסס על עבודת מטה מקיפה ומקצועית של הממשלה על משרדיה השונים: משרד התרבות, המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, משרד המשפטים ומשרד הכלכלה. היה ברור לכל מי שלמד את הנושא לעומק שחייבים לפעול למען הסופרים, למען המשך קיומן של הוצאות הספרים והחנויות הפרטיות וכדי להקטין את הריכוזיות בשוק ולהבטיח מגוון עשיר של ספרים לציבור, בכל נושא אפשרי ולא רק בתחום רבי המכר. במשך השנים מו"לים רבים נאלצו להתמזג בהוצאות ספרים אחרות והענף הצטמצם ביותר בהשוואה לשנים עברו. החוק נועד להגן על עולמו של עם הספר ועל התרבות של הספר העברי המקורי והמתורגם. את זה רוצה השרה רגב למחוק ברגל גסה". 

חוק הספרים, או בשמו הרשמי "החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל", נקבע כהוראת שעה לתקופה בת שלוש שנים ונכנס לתוקפו בתחילת פברואר 2014. עיקרו הוא שמירה על מחיר קבוע לספרים חדשים במשך 18 החודשים הראשונים מאז צאתם לאור, וקביעת תמלוגים לסופרים בשיעור קבוע וגבוה משהיה מקובל עד אז. רגב טענה כי החוק פוגם במטרתו, כי במסגרתו נמכרו פחות ספרים וכי הוא פוגם בצרכנים משום שהוא מייקר את מחיר הספרים. אלא שעל פי נתונים שנאספו במסגרת עבודת הוועדה ונחשפו ב"הארץ", שוק הספרים מתאזן ומסתגל לכללים החדשים שעוצבו במסגרת החוק. דו"ח הממונה על יישום החוק, שנמסר במסגרת עבודת ועדת הבדיקה, מצא כי מחיר הספרים המוגנים ירד מעט ומחירם של ספרים לא מוגנים ירד בשיעורים ניכרים.

מסקנות ועדת הבדיקה לעניין החוק, שמינתה השרה רגב, עדיין לא פורסמו רשמית לעיון הציבור. בעבר פורסם ב"הארץ" כי חברי הוועדה המליצו על המשך ביצוע הוראת השעה, לפחות עד תום תקופת המבחן שנקבעה בה — חורף 2017. ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שדרשה את הפרטים ממשרד התרבות בהתאם לחוק חופש המידע, נענתה כי הטיפול בבקשתה יחייב אותה באגרה בת 5,000 שקלים.

זנדברג אמרה אתמול: "השרה מביאה את החוק החדש לממשלה תוך שהיא מסתירה את מסקנות הוועדה שהיא עצמה הקימה לבחינת הנושא ומתעלמת ממנה לחלוטין, וזאת מפני שהמלצות הוועדה אינן מתאימות לעמדתה. רגב מונעת מהציבור את המידע הזה בניגוד לחוק ולצדק. ניסיונותי לגרום לשרה לפרסם את מסקנות הוועדה נענו בשלילה באופן מופרך תוך קביעת קנס כספי לא סביר, בעוד החוק החדש ממשיך להיות מקודם במרץ. אין בדעתי לוותר על זכות הציבור ונבחריו לדעת את האמת. אם השרה תעמוד בסירובה לפרסם את המידע, אגיש עתירה לבית המשפט המחוזי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ