חקירה בגרמניה נגד מו"ל המתכוון לפרסם את "מיין קאמפף" ללא הערות ביקורתיות

בניגוד למהדורה הביקורתית של ספרו של היטלר, שיצאה בתחילת השנה וכוללת אלפי הערות מאת היסטוריונים, מו"ל גרמני הודיע שיפרסם מהדורה ללא הסברים ותוספות. התביעה בוחנת אם הפרסום מנוגד לחוק האוסר הפצת תעמולה נאצית

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

התביעה בגרמניה חוקרת את כוונתו של מו"ל במדינה לפרסם מהדורה חדשה של "מיין קאמפף", ספרו של אדולף היטלר, ללא כל הערות ביקורתיות. סוכנות הידיעות הגרמנית דיווחה בסוף השבוע כי הפרסום עשוי להתפרש כהפרת החוק האוסר הפצת תעמולה נאצית וכי התביעה בודקת אם אפשר לראות בו הסתה לשנאה גזענית.

המהדורה החדשה צפויה להתפרסם בקיץ על ידי הוצאת דר שֶלם, שבסיסה בעיר לייפציג. ההוצאה הודיעה באתר האינטרנט שלה כי מדובר בגרסה מלאה של הספר, ללא כל הערות ותוספות. זאת, בניגוד למהדורה מדעית של "מיין קאמפף" שפורסמה בינואר השנה על ידי המכון לחקר ההיסטוריה בת זמננו במינכן וכוללת הקדמה ארוכה ו–3,700 הערות שוליים ביקורתיות שהוסיפו היסטוריונים.

עטיפת "מיין קאמפף"צילום: אי־פי

היטלר החל בכתיבת "מיין קאמפף" כשהיה אסור בבית כלא בעקבות כישלון פוטש בית הבירה במינכן ב–1923. הספר האוטוביוגרפי בחלקו פורסם בשני כרכים, ב–1925 וב–1926, ומציג את עיקרי משנתו הגזענית, האנטישמית, המיליטריסטית והלאומנית של היטלר. בימי חייו נמכר ספרו בכ–12 מיליון עותקים בגרמניה ונעשה לאחד הביטויים המוכרים של האידיאולוגיה הנאצית.

בסיום מלחמת העולם השנייה השתלטו בעלות הברית על בית ההוצאה של המפלגה הנאצית. הן העבירו את זכויות היוצרים של הספר לידי ממשלת בוואריה, שמנעה במשך 70 שנה הדפסת מהדורות חדשות של הספר בגרמנית מתוך כבוד לקורבנות המשטר הנאצי וכדי למנוע הסתה. ואולם, בסוף השנה שעברה, במלאות 70 שנה למותו של היטלר, פגו זכויות היוצרים על הספר. זו היתה הסיבה להוצאת המהדורה המדעית בינואר, שלמרות מחירה הגבוה זכתה להצלחה מסחרית בגרמניה.

הוצאת דר שלם, שמתכוונת לפרסם את המהדורה החדשה ונטולת התוספות של הספר, פירסמה בעבר ספרים אחרים העוסקים בימין הקיצוני. בעקבות הדיווחים על החקירה נגדה הבהירה ההוצאה כי אינה תומכת ברעיונות המובעים ב"מיין קאמפף". "ההוצאה רק מבקשת לספק הבנה היסטורית של הזמן ומרחיקה עצמה מכל קטע בספר הקשור ללשון הרע, שנאה ותוקפנות וכן מהתקפות על הכבוד האנושי, ובמיוחד מכל ביקורת מעליבה על היהדות", נאמר בהודעת ההוצאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ