לידיעת סגן הרמטכ"ל: ספרים חדשים על "תהליכים שהתרחשו באירופה"

"לגיהנום ובחזרה" של איאן קרשו מנתח את ההיסטוריה האירופית במחצית הראשונה של המאה ה-20. "גרניקה, 1937" של צ'אבייר אירוחו חושף את הקשר בין הפצצת העיר הבאסקית ובין יום הולדתו של היטלר

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הציור "גרניקה" של פבלו פיקאסו מ–1937 מוצג במוזיאון ריינה סופיה במדריד
הציור "גרניקה" של פבלו פיקאסו מ–1937 מוצג במוזיאון ריינה סופיה במדרידצילום: DANIEL OCHOA DE OLZA / ASSOCIATE

הודות לנאומו של סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, בערב יום הזיכרון לשואה, התעורר בישראל דיון ציבורי נרחב ב"תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, לפני 70, 80 ו–90 שנה", ובקשר בינם ובין מה שמתרחש "כאן בקרבנו, היום, ב–2016".

עטיפת הספר "לגיהנום ובחזרה"

נדמה כי מבקריו של גולן, וכמוהם גם מצדדיו, יוכלו למצוא עניין ב"לגיהנום ובחזרה", ספרו החדש של ההיסטוריון הבריטי הוותיק איאן קרשו (תרגום: כרמית גיא, הוצאת עם עובד), המנתח את תולדותיה של אירופה במחצית הראשונה של המאה ה–20, מפרוץ מלחמת העולם הראשונה ועד הסדר החדש שקם ביבשת בתום מלחמת העולם השנייה. קרשו, שחיבר ביוגרפיה מונומנטלית על אדולף היטלר וכמה ספרים נוספים על הנאציזם ועל מלחמת העולם השנייה, מבקש הפעם להבין את "מצעדה של אירופה אל סף ההשמדה העצמית", כלשונו, ומצביע על הגורמים למשבר הפוליטי, הכלכלי והתרבותי המקיף והמתמשך שהוביל את היבשת ל"תהומות עמוקים מכל דמיון של חוסר אנושיות והרס". זה כרך ראשון מתוך שניים שבהם בוחן קרשו את ההיסטוריה האירופית במאה שעברה (משנהו יעסוק בהתאוששות היבשת במחצית השנייה של המאה).

עטיפת הספר "גרניקה, 1937"

ספר אחר על אותה תקופה הוא "Gernika, 1937: The Market Day Massacre” מאת ההיסטוריון צ'אבייר אירוחו, שפורסם לפני חודשים אחדים באנגלית (הוצאת אוניברסיטת נוואדה). אירוחו מתמקד במתקפה האווירית של גרמניה הנאצית ושל איטליה הפשיסטית על העיר הבאסקית גרניקה ב–26 באפריל 1937, מתקפה שנהפכה לסמל של מלחמת האזרחים בספרד ושל אימי המלחמות בכלל, ואף תוארה בציור של פבלו פיקאסו.

הספר מציג את הרקע הפוליטי והצבאי להפצצה, דן בהשפעותיה על הזירה הבינלאומית ואף חושף את העובדה כי הרמן גרינג תיכנן את הריסת גרניקה כמתנה ליום הולדתו ה–48 של היטלר, ב–20 באפריל. המתנה, שכללה הריגת כ–1,600 אזרחים, הוענקה לפיהרר באיחור של שישה ימים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ