השומר אחי אנוכי? שני ספרים חדשים על קשרים סבוכים בין אחים

על הרומנים החדשים "תשרין" מאת איימן סיכסק ו"אחותי" מאת משה סקאל

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קין והבל בציור של ג'ובאני בנדטו קסטיליונה מהמאה ה־17
אבנר שפירא

עלילות דרמטיות העוסקות באחים מלוות את הספרות העברית מאז פרק ד' בספר בראשית, שבו רצח קין את הבל. שני רומנים חדשים מעמידים במרכזם יחסים משפחתיים סבוכים, המתבטאים גם בקשרים בין אחים.

עטיפת הספר "אחותי"
עטיפת הספר "תשרין"

אחד מהם הוא "תִשְׁרִין", ספרו השני של איימן סיכסק (הוצאת אחוזת בית), שגיבורו, מרצה צעיר לכימיה באוניברסיטת חיפה, מתחקה אחר סוד שהוסתר ממנו. הוא שולח מכתבים לאחיו הגדול, הכלוא בבית סוהר, בניסיון לגלות את נסיבות הירצחה של דודתם כ–40 שנה קודם לכן, ונגרף לחקירה בלשית, המערערת את חייו וגורמת שרשרת אי־הבנות עם בני משפחתו — ערבים ישראלים החיים ביפו, חיפה ועילבון.

סיכסק מתאר את האופנים הסותרים שבהם נשמרה פרשת הרצח בזיכרונם של בני המשפחה, ממקם את העלילה במרחב כל־ישראלי נפיץ (הכולל בין היתר את רצח רחבעם זאבי, חניכי פרויקט "תגלית", תיאטרון אל־מידאן ושירי אברהם סוצקבר) ויוצר ספר יפהפה שנקרא בשקיקה, עד סופו המפתיע.

הרומן השני הוא "אחותי", ספרו השישי של משה סקאל (הוצאת כנרת, זמורה־ביתן), המגולל את סיפורה של משפחה מצפון תל אביב שעוברת לדרום העיר. גיבוריו הם שלושה אחים: אחות גדולה, שאינה מפסיקה להחליף בני זוג; אח אמצעי, שכרוך אחריה; ואח קטן, שזהותו אפופה חידתיות. באמצעות סיפוריהם סקאל דן בסוגיות של הגירה, מעמד, מיניות, פריון ומקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ