סופרים קוראים להחרים את פרס רמת גן לספרות

סופרים ומשוררים מחו בפני עיריית רמת גן על קיצוץ סכום המענקים ועל ביטול קטגוריות, ובהן פרסים לספרי ביכורים בשירה ופרוזה. הוועדה האמנותית של הפרס: החלטה כואבת אך הכרחית

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עיריית רמת גן
עיריית רמת גןצילום: אייל טואג

מחאה נגד שינוי התקנון של פרס רמת גן למצוינות ספרותית (לשעבר פרס רמת גן לספרות). האיגוד הכללי של סופרים בישראל פנה ביום ראשון במכתב מחאה רשמי נגד השינוי לעיריית רמת גן, בטענה כי "החלטתה השערורייתית תפגע בחלשים ביותר: הסופרים הצעירים והמשוררים". מחאה זו מצטרפת לקולות שנשמעו ברשת, שקראו להחרים את הפרס בעקבות השינוי.

שורשיו של פרס רמת גן לספרות בשנות ה–40 של המאה ה–20, ובתום הפסקה ארוכה הוא מחולק מחדש מאז 2010. במשך השנים הללו הוא ניתן בשש קטגוריות: סיפורת, סיפורת ביכורים, שירה, שירת ביכורים, ספרות ילדים ונוער ומפעל חיים. מפעם לפעם, במרוצת השנים, ניתן הפרס, שעמד על 25 אלף שקלים לזוכה, ליותר משישה זוכים; על פי גורם בענף הספרות, עמדה עלות הפרס, כולל התשלום לשופטים, על למעלה מ–300 אלף שקלים. חלוקתו עוררה ביקורות רבות כלפי עיריית רמת גן, שכן הרכב השופטים לא התחלף והיה ידוע לכל — עניין שהוביל לטענות על העדפת מקורבים והיעדר משוא פנים.

לפני שבועות ספורים הודיעה העירייה כי זימנה ועדה לשינוי תקנון הפרס, בה היו חברים הסופר והמחזאי חגי ליניק, העיתונאי עמר לחמנוביץ ומנכ"ל "עם עובד" לשעבר ירון סדן. לפי מסקנות הוועדה, מעתה ייבחרו שופטים חדשים מדי שנה וזהותם תשמר אנונימית עד למועד הענקת הפרס. כמו כן, הפרס יינתן בשלוש קטגוריות בלבד: 50 אלף שקלים למחבר רומן או קובץ סיפורים, 25 אלף שקלים שיחולקו בין סופר ילדים למאייר ספרו ו–25 אלף נוספים למתרגם יצירה ספרותית לעברית. מקומם של פרסי הביכורים והפרסים לשירה בכלל נפקד מתקנון הפרס.

עם פרסום הדבר, התעוררה מחאה ברשת נגד השינוי. המשוררת שולמית אפפל, כלת הפרס לשירה לשנת 2014, קראה לחבריה הסופרים שלא להגיש את מועמדותם לאות מחאה — קריאה שזכתה לתמיכת רבים. "פרס הביכורים, שניתן לשירה ולפרוזה, היה קרש קפיצה לפרסום ולהוקרה, ואני אפילו לא מדבר על הסכום הכספי שתמך ביוצרים", מסר חיים נגיד, מו"ל הוצאת ספרא, ומיוזמי מכתב המחאה, "דווקא בתקופה הזאת מצאו לנכון לא לעודד ז'אנרים פופולריים פחות, לא לעודד שירה, שירת ביכורים וספרות ביכורים. הלכו על מגמה שיווקית, האופיינית לחנויות מסחריות: פרוזה, ורצוי מתורגמת. קיצצו, אבל על חשבון מי נעשה הקיצוץ? המסכנים ביותר, משוררים וסופרים בתחילת דרכם. זאת גישה לא ספרותית".

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "על מנת להמשיך ולקיים את המפעל החשוב של פרס רמת גן לספרות, מינתה העירייה ועדה אמנותית בלתי תלויה של אנשי מקצוע בכירים מתחום הספרות, שיצעידו את הפרס קדימה ויהוו גורם בלתי תלוי המנהל את הפרס. העירייה סומכת את ידיה על המלצות חברי הוועדה".

מהוועדה האמנותית של פרס רמת גן למצוינות ספרותית נמסר: "הוועדה החליטה לייסד קטגוריות פרס חדשות, שיעניקו חשיפה ותגמול למגזרים שונים בספרות אשר אינם זוכים להכרה, כגון מתרגמים ומאיירים. במסגרת השינויים, ובכפוף למגבלות תקציביות שהוצבו מבעוד מועד, החליטה הוועדה לוותר השנה על פרס השירה — החלטה כואבת אך הכרחית. במקביל, הוחלט כי פרס לספרות ביכורים ייכלל בתוך הפרס הכללי לספרות מקור, כדי לאפשר הגדלה משמעותית של סכום הפרס (50 אלף שקל)".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ