גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כשנה וחצי אחרי ששלל ממנו את הזכייה בפרס לנדאו לאמנויות ומדעים יפצה מפעל הפיס את המשורר יצחק לאור ב-40 אלף שקלים. לפיצוי הכספי, פרי הליך בוררות שהתקיים בין הצדדים, קדמה תביעה שהגיש לאור לבית המשפט המחוזי בתל אביב. במסגרת הבוררות ולצד הפיצוי הכספי, הצדדים הסכימו לקבל אלו את טענות אלו כי בהחלטת הפיס לא נפל פגם וכי בהחלטה לשלול לא היה משום אישור לטענות שהושמעו נגד לאור.

לאור הוכרז כזוכה בפרס לנדאו בתחום השירה ל–2014, שבמסגרתו מקבל הזוכה 100 אלף שקלים, אולם ההכרזה עוררה מחאה ציבורית. מקור המחאה בתחקיר ששודר בפברואר 2010 בתוכנית "המקור" בערוץ 10, ובו פורסמו טענות על הטרדות ותקיפה מינית שביצע לאור לכאורה. בעקבות המחאה החליט דירקטוריון מפעל הפיס להתכנס ולדון בהחלטה שנית. דיון זה הוביל להחלטה לשלול ממנו את הזכייה. בתגובה הגיש לאור תביעה לבית המשפט המחוזי שבה טענו באי כוחו, עו"ד יעקב וינרוט, יחיאל וינרוט, עמית חדד ואושר רובינגר, כי ההחלטה פוגעת בזכויותיו וחורגת מסמכות ועדת השיפוט.

יצחק לאור. "אני ממשיך הלאה"צילום: תומר אפלבאום

ההחלטה על הפיצוי ללאור והודעת הפיס מקורן בהליך בוררות שהתקיים בין הצדדים בעקבות התביעה. את מפעל הפיס וקרן לנדאו ייצגו עורכי הדין אלי זהר, יעל ארידור בר אילן ואפרת רייטן ממשרד גולדפרב זליגמן.

לאור, הכותב ב"הארץ" וחי כיום בברלין, מסר בתגובה: "עבר עלי זמן רע מאוד ובעיקר על בני משפחתי. מבחינתי, נגמר שלב. סוג של משפט שדה ענק ללא הוכחות וללא שופטים, רק תליינים, נגמר. אני שמח? לא יודע. מעולם לא כתבתי כדי לקבל פרסים. התעקשתי במאבק הזה בדיוק בגלל הניסיון לשפוט אותי בלי בית משפט. כל מי שקרא אותי יודע שכתיבתי חפה מכל רצון להתנחמד. אני ממשיך הלאה. בקרוב יראה אור תרגומי ל'אדם הוא אדם' מאת ברכט. בסוף השנה יראה אור כרך עבה של שירתי, הישנה והחדשה".

דולין מלניק, ראשת אגף התרבות במפעל הפיס, מסרה בתגובה: "בית המשפט הנחה את הצדדים ללכת לגישור וההחלטה היא תוצר הגישור. גובה הפרס היה 100 אלף שקלים וישולמו ללאור 40 אלף שקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: