מת הסופר אלווין טופלר, מחבר "הלם העתיד"

טופלר, שהיה בן 87 במותו, ניבא בספר את מהפכת המידע ואת מהפכת התקשורת

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טופלר, שהיה אוטודידקט, ניבא בספר את מהפכת המידע
טופלר, שהיה אוטודידקט, ניבא בספר את מהפכת המידעצילום: Paul Sakuma/אי־פי

מת אלווין טופלר, סוציולוג ועתידן אמריקאי יהודי, החתום על כמה רבי מכר נבואיים. טופלר, שהיה בן 87 במותו, מת בשנתו בביתו בלוס אנג'לס ביום שני האחרון. הוא נודע בעיקר בזכות ספרו "הלם העתיד" מ-–1970, שנמכרו ממנו מיליוני עותקים והוא תורגם לעשרות שפות. טופלר, שהיה אוטודידקט, ניבא בספר את מהפכת המידע ואת מהפכת התקשורת, כאשר טען שתפוצת המידע, הון ותקשורת יובילו לשינויים מהירים כל כך, עד שייצרו חברה אנושית מסוג חדש.

עוד לפני שנותיו כסוציולוג ועתידן, היה טופלר עיתונאי וסיקר בין היתר את הבית הלבן והקונגרס. אחר כך כתב טור בנושאי עבודה במגזין "פורצ'ן", ובהמשך היה כתב מגזין בכלי תקשורת שונים. הוא עשה היסטוריה קטנה כשראיין את הסופרים ולדימיר נבוקוב ואיין ראנד למגזין "פלייבוי". בתחילת שנות ה–60, בעקבות מחקר שנשכר לבצע בעבור חברת זירוקס, החל להתעניין בטכנולוגיה ובהשפעתה על האדם והחברה. עבודה זו הובילה אותו ואת רעייתו היידי לפתוח במחקר עולמי מקיף שהוליד לבסוף את "הלם העתיד" (יצא בארץ בהוצאת עם עובד). כמותו, גם ספריו האחרים נכתבו בשיתוף פעולה הדוק עם רעייתו.

עשור אחר כך יצא ספרו השני: "הגל השלישי" (עם עובד), שקבע כי המהפכה הראשונה היתה החקלאית, השנייה היתה התעשייתית ואילו השלישית תהיה מהפכת המידע המבוססת על השימוש במחשבים אישיים. הוא צפה בו את הגעתם של האינטרנט והדוא"ל, שיבוט ומדיה אינטראקטיבית. ספרו השלישי שראה אור בארץ, "מהפך העוצמה" מ–1990 (עם עובד), מרחיב את הרעיונות הללו וגם ספריו הבאים עסקו ביישומים שונים של מהפכת המידע. ב–1994 פורסם "מלחמה ואנטי מלחמה" (הוצאת מעריב הד ארצי), המדגים את יישום מהפכת המידע במלחמות ומבצעים ואילו "עושר מהפכני" (עם עובד) מ–2006 מנסה לפענח את התפתחויות המאה ה–21 ומתאר את קריסת המודלים הכלכליים של המאה ה–20.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ