כשהעברית היתה בפריפריה: שני ספרים חדשים על התפתחות העברית בארץ

על הספרים "העברית בתקופת המנדט" מאת יעל רשף ו"בוראים סגנון לדור" מאת יאיר אור

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיעור עברית לעולים חדשים בתל אביב, 1941
אבנר שפירא

בזמן ששרת התרבות והספורט, מירי רגב, שוקדת על מציאת חלופה עברית מכובסת למלה "פריפריה", שני ספרים חדשים שופכים אור על התפתחות העברית המודרנית ועל הפיכתה משפה פריפריאלית לשפה מרכזית, לפחות בארץ אחת.

עטיפת הספר "בוראים סגנון לדור"
עטיפת הספר "העברית בתקופת המנדט"

אחד מהם הוא "העברית בתקופת המנדט", ספרה של פרופ' יעל רשף (הוצאת האקדמיה ללשון העברית), המציג תיאור מקיף של אופי העברית השימושית, בכתב ובעל פה, בשלושת העשורים שקדמו להקמתה של מדינת ישראל. תקופת המנדט הבריטי, שבה הוכרזה העברית כשפה רשמית בפלשתינה לצד האנגלית והערבית, נבחנת על ידי רשף כפרק זמן מכריע בתולדותיה של העברית. היא דנה בסוגיות לשון מהותיות באותה העת ומציעה ניתוח בלשני וסוציולינגוויסטי של מבחר טקסטים, ובהם מודעות פרסום, מסמכים מינהליים ופזמונים למופעי בידור.

הספר השני הוא "בוראים סגנון לדור" מאת יאיר אור (הוצאת אוב־ז.ע.פ), העוסק באמונות ובאידיאולוגיות של חברי ועד הלשון העברית, הגוף המרכזי שעסק בתכנון השפה העברית בימי תחייתה כשפת דיבור בארץ. אור, המתמקד בפעילות הוועד בשנים 1912–1928, מפריך את הטענה שמתכנני השפה התכוונו להחיות את שפת התנ"ך. הוא גם מראה כי תפישתה של העברית כשפה שמית־מזרחית לא היתה האידיאל המרכזי שהנחה את חברי הוועד, וכי עיקר עניינם היה הרצון ליצור שפה מודרנית ומערבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ