עצומה למען שחרור המשוררת הפלסטינית-ישראלית, דארין טאטור

150 סופרים ומשוררים מרחבי העולם קראו לביטול האישומים בגין הסתה ותמיכה בטרור נגד טאטור, המצויה במעצר ובמעצר בית קרוב לשנה. "אני מקווה שזה יביא להבחנה טובה יותר בין מי שמביע מחאה לבין מי שתומך באלימות", אמרה

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשחוררת דארין טאטור
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

150 סופרים ומשוררים מרחבי העולם, בהם תשעה זוכי פרס פוליצר ושמות מוכרים כמו אליס ווקר, קלאודיה ראנקין, נעמי קליין, דייב אגרס וג'קלין וודסון, חתמו על עצומה למען שחרורה של המשוררת הפלסטינית־ישראלית, דארין טאטור, המצויה במעצר ובמעצר בית מאז אוקטובר 2015. העצומה היא יוזמה של הארגון היהודי JVP (הקול היהודי למען השלום) ושל שלוחת ארגון עדאללה בניו יורק. "אנו מאמינים בזכותם של אמנים וכותבים לבטא בגלוי את עמדותיהם האמנותיות ולחלוק אותן בחופשיות. פעולות הממשלה הישראלית חושפות שאיפה להשתיק את טאטור, מעשה שהוא חלק מדפוס רחב דיכוי ישראלי של פלסטינים".

טאטור, תושבת היישוב ריינה הסמוך לנצרת, פרסמה את ספר השירה הראשון שלה, בשפה הערבית, בשנת 2010. בחודש אוקטובר האחרון נעצרה בבית הוריה ונלקחה למעצר באשמת תמיכה בטרור והסתה לאלימות ולטרור, זאת בעקבות שיר שהעלתה ליוטיוב ולעמוד הפייסבוק שלה, כמו גם סטטוסים שפרסמה. לאחר ששהתה במעצר בכלא השרון ובכלא דמון במשך שלושה חודשים, הועברה במקביל לפתיחת משפטה למעצר בית שבו היא שוהה כיום. השיר שחיברה הוצג נגדה בבית המשפט כראיה. בין היתר נכתב בו: "התקוממו בני עמי, התקוממו נגדם, התקוממו נגד גזל המתנחלים והצטרפו לתהלוכת השהידים" (תרגום מאנגלית: עודד וולקשטיין). בחודש שעבר נערכו שני אירועי תמיכה ב טאטור, בהשתתפות משוררים ישראלים ופלסטינים־ישראלים.

השיר שהביא לכליאתה של טאטור

"ביטוי התנגדות לדיכוי ולכיבוש באמצעות שירה", נכתב בעצומה, "הוא מטבעו בלתי אלים ואל לממשלה להפכו לפשע. אנו החתומים מטה מאמינים כי שירה אינה פשע ואנו קוראים לשחרורה המיידי של המשוררת האקטיביסטית, דארין טאטור ולביטול האישומים נגדה".

"זו הפתעה בשבילי", מסרה טאטור בשיחת טלפון, "לא ידעתי מראש ולא תיארתי לעצמי שמה שקרה איתי יביא להתגייסות והתאחדות כזו". אשר לסיכוי שהפעולה תביא לשינוי בעניינה, אמרה טאטור כי היא מלאת תקווה: "אני מקווה שזה יביא להבחנה טובה יותר בין משורר וסופר שמביע מחאה לבין מי שתומך באלימות. אם לא יהיה שינוי כזה, יש בעיה חמורה בדמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ