משמרים את מורשת האחיות ברונטה: ישוקם בית ספר שבו הן עבדו כמורות

לאחר גיוס תרומות בסך 100 אלף ליש"ט יוחל בשחזור בית הספר, שהוקם על ידי אביהן של שלוש הסופרות לפני 184 שנה

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבנר שפירא

בית ספר בבריטניה שבו לימדו האחיות ברונטה ישוחזר, לאחר גיוס תרומות שנמשך שמונה שנים. בית הספר, "אולד סקול רום", נמצא בעיירה האוורת שבמערב יורקשייר והוקם על ידי הכומר פטריק ברונטה, אביהן של שלוש האחיות הסופרות — שרלוט (מחברת "ג'יין אייר"), אמילי (מחברת "אנקת גבהים") ואן (מחברת "הדיירת מאחוזת ויילדפיל"). גם אחיהן, פטריק ברונוול ברונטה, עבד כמורה בבית הספר.

האוורת, שבה חיו ומתו כל בני משפחת ברונטה, משמשת מוקד עלייה לרגל למעריציהן של הסופרות. מבנה בית הספר בעיירה, שהוקם ב–1832, מוגדר בדרגת שימור בינונית. במשך השנים הוא ניזוק בשל פגעי מזג האוויר והגג שלו החל לקרוס. העיתון "גרדיאן" דיווח במסגרת השחזור, שעתיד להימשך כשלושה חודשים, יתוקן גגו של המבנה ויוחלפו חלק מחלונותיו. המימון לשיקום, שעלותו נאמדת ב–100 אלף ליש"ט, גויס על ידי ארגון הצדקה המקומי "רוח ברונטה".

האחיות ברונטה בציור של אחיהן, פטריק ברונוול ברונטה, מ-1834. משמאל: אן, אמילי ושרלוטצילום: Patrick Branwell Brontë / National Portrait Gallery, London

המבנה, שהורחב פעמיים במאה ה–19, פעל כבית ספר עד 1903 ואחר כך שימש כאולם התעמלות, ספרייה ואכסניית נוער; במלחמת העולם השנייה הוא שימש למגורי חיילים.

הכומר פטר מאיו־סמית מכנסיית הרובע בהאוורת אמר כי לאחר שהבניין ייעשה עמיד בפני מים, אפשר יהיה לשפץ חלקים נוספים בו. הוא הביע שמחה על תחילתה של עבודת השחזור מכיוון ש"זה בניין בעל ערך רב לא רק להאוורת אלא לכל האומה". לדבריו של מאיו־סמית, אביהן של האחיות ברונטה "היה מאמין גדול בחינוך כדרך לצאת מהעוני —תפישה שנותרה רלבנטית כיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ