בימים הקרובים: החלטה על מיזוג ההוצאות מודן וכתר

לאחר חמישה חודשי דיונים תציג הרשות להגבלים עסקיים את עמדתה בעניין רכישת כתר בידי מודן, עסקה שנויה במחלוקת בשוק הספרים הריכוזי ממילא

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הרשות להגבלים עסקיים תפרסם בימים הקרובים את החלטתה בעניין עסקת הוצאות הספרים מודן וכתר. ההחלטה, שגובשה במשך קרוב לחמישה חודשים מאז שהודיעו ההוצאות על העסקה, לוותה בסדרת שימועים. אם תתקבל העסקה כלשונה, היא צפויה לשנות מהותית את מבנה ענף הספרים ויחסי הכוחות בתוכו. אלא שלדברי גורמים המעורים בפרטים, אם תאושר העסקה היא תכיל הגבלות שיוטלו על מודן.

כזכור, בסוף חודש מארס האחרון הודיעו כתר ומודן על עסקה ביניהן: מודן הוצאה לאור, שבעליה הוא עודד מודן ומנהלת אותה רוני מודן, תשלם 26.5 מיליון שקלים לחברת כתר הוצאה לאור, שבשליטת חברת ארלדן הירושלמית, שבראשה עומדת משפחת רשף, עבור "כתר ספרים", חברת המו"לות שלה, ועבור פעילות ספריית מעריב. כתר היא אחת משלוש הוצאות הספרים הגדולות בארץ, אחרי כינרת זמורה ביתן וידיעות ספרים, וידועה במיוחד בזכות מחלקת ספרות המקור העשירה שלה, בה חתומים שמות כעמוס עוז, רונית מטלון, צרויה שלו ועוד. מנגד, בבעלות מודן שליש מרשת צומת ספרים (הבעלים האחרים הם אבי שומר, מנכ"ל הרשת, והוצאת כינרת זמורה ביתן) והתמחות בספרי בישול וספרות מתורגמת.

דוכן של הוצאת מודן בשבוע הספר בתל אביבצילום: עופר וקנין

אלא שמיד עם ההכרזה על העסקה דובר על ההשפעה השלילית שעלולה להיות לה על הריכוזיות בענף הספרים, שגם כך סובל מריכוזיות וממבנה אנכי: מודן וכינרת מחזיקות כאמור ברשת צומת ספרים, ואילו ידיעות ספרים מחזיקה ב–15% מרשת סטימצקי. ובנוסף, לכל אחת מההוצאות הגדולות שיתוף פעולה עם הוצאות קטנות יותר המצויות בבעלותן, החלקית לפחות. העסקה בין כתר ומודן, טענו גורמים בענף הספרים, צפויה לערער את יחסי הכוחות הנוכחיים בשוק ולהפוך את הוצאת מודן למו"ל הגדול בענף, שבידיו גם חלק נכבד ברשת חנויות ספרים.

אם תאושר העסקה, צפויה כתר לעבור למשרד מודן בבן שמן, ומשם להוסיף לפעול תחת מותג "כתר" העצמאי. כרגע לא ברור האם, ובאילו היקפים, תישמר מערכת ההוצאה כתר ובאילו שיעורים תשמור מודן על הרכב העובדים בה.

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין. האם יוטלו הגבלות על העסקה?צילום: אוליבייה פיטוסי

משהו מהבעייתיות שבעסקה, ומהשפעתה על כלל ענף הספרים הישראלי, אפשר להסיק מפרק הזמן הממושך שחלף מאז ההכרזה עליה, ועד החלטת הממונה על ההגבלים, כאמור, שצפויה ביום חמישי או בתחילת השבוע הבא. מלכתחילה נמנעה הממונה על ההגבלים, עו"ד מיכל הלפרין, מלטפל בעצמה במיזוג בשל ניגוד עניינים: הלפרין שימשה בעבר כיועצת משפטית של רשת "צומת ספרים". על פי הערכות, עצם קיומו של הליך שימוע ממושך, ובו ישיבות נפרדות רבות לאנשי מודן ולאנשי כתר, ובדיקה של עשרות גורמים שונים בענף הספרים והאופן בו ישפיע המיזוג עליהם — מרמזים על הבעייתיות בעסקה. אפשרות סבירה היא שעסקה תאושר אך בכפוף להגבלות שיוטלו על מודן, למשל לאלצה למכור חלק מבעלותה ברשת צומת ספרים. במקרה כזה, אפשר שמודן תבקש לפתוח ולבחון את פרטי העסקה ואת גובה הסכום ששולם עבור "כתר ספרים".

רוני מודן העדיפה לא להגיב. את תגובתו של צלי רשף לא היה אפשר להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ