אושר מיזוג "מודן" ו"כתר"; חשש בענף הספרים מהגברת הריכוזיות בשוק

בתום חודשים ארוכים של בחינת העסקה ולאחר התנגדויות שהגישו גופים רבים, תשתלט "מודן" על "כתר" ותהפוך להוצאה לאור הגדולה בישראל

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד מודן צועד
עודד מודן. ישלם 26.5 מיליון שקלים צילום: אריק סולטן

הרשות להגבלים עסקיים אישרה היום (ראשון) את עסקת המיזוג בין הוצאות הספרים "מודן" ל"כתר" ללא הגבלות. אישור העסקה צפוי להתקבל בענף הספרים בהפתעה, לאחר חודשים ארוכים של בחינת העסקה על ידי הממונה ולאחר התנגדויות שהגישו גופים רבים בענף הספרים. מערך הכוחות המשתנה צפוי להשפיע על השוק כולו ולשנות את הרכב הענף. מודן צפויה להפוך כעת לגוף הגדול בשוק.

כזכור, בסוף חודש מארס האחרון הודיעו שתי ההוצאות על עסקה ביניהן: "מודן הוצאה לאור", שבעליה הוא עודד מודן ומנהלת אותה רוני מודן, תשלם 26.5 מיליון שקלים לחברת "כתר הוצאה לאור", שבשליטת חברת "ארלדן" הירושלמית בבעלות משפחת רשף, עבור "כתר ספרים", חברת המו"לות שלה, וכן עבור פעילות "ספריית מעריב". כתר היא אחת משלוש הוצאות הספרים הגדולות בארץ, אחרי "כינרת זמורה ביתן" ו"ידיעות ספרים", וידועה במיוחד בזכות מחלקת ספרות המקור העשירה שלה, שבה חתומים שמות כעמוס עוז, רונית מטלון, צרויה שלו ועוד. מנגד, בבעלות מודן שליש מרשת "צומת ספרים" (הבעלים האחרים הם אבי שומר, מנכ"ל הרשת, וכינרת זמורה ביתן) והיא מתמחה בספרי בישול ובספרות מתורגמת.

אלא שמיד עם ההכרזה על העסקה, דוברה ההשפעה השלילית שעלולה להיות לה על הריכוזיות בענף הספרים, שגם כך סובל מריכוזיות וממבנה אנכי: מודן וכינרת מחזיקות בצומת ספרים, ואילו ידיעות ספרים מחזיקה ב–15% מרשת "סטימצקי". כמו כן, לכל אחת מההוצאות הגדולות שיתוף פעולה עם הוצאות קטנות יותר, מקצתן בבעלותן החלקית.

את החלטת הרשות להגבלים עסקיים קיבל היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד אורי שוורץ (הממונה על ההגבלים, עו"ד מיכל הלפרין, היתה מנועה מטיפול בסוגיה בשל ניגוד עניינים, לאחר שבעבר שימשה יועצת משפטית לרשת צומת ספרים).

את הפער בין הציפייה בענף לבין ההחלטה שהתקבלה אפשר להסביר בנקודות המבט השונות של הרשות ושל ענף הספרים והמעורבים בו. הרשות מוטרדת מעניינים כמו תחרות והמחיר לצרכן, ואילו גורמים בשוק כמו חברות הוצאה לאור וחנויות ספרים פרטיות מוטרדים מהשפעת העסקה על עסקיהם ועל האפשרות להוסיף לקיימם. על פי עמדת הרשות, שינוי מאזן הכוחות בענף אינו צפוי להשפיע לרעה בהכרח על התחרות בו, כלומר — על המחיר שישלמו הצרכנים. השאלה מה יהיה על המו"לים ועסקי הספרות אינה מעניינה של הרשות, למרות ההסתייגויות הרבות לעסקה שהגישו גופים שונים. לדברי גורמים ברשות, הרעיון להגביל את חלקה של מודן ברשת צומת ספרים הועלה, נבחן ונפסל, מפני שבתום הבדיקה נראה היה שהבעלות תורמת לתחרות בשוק.

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר: "רשות הגבלים עסקיים הודיעה על אישור המיזוג בין הוצאות לאור כתר ומודן, לאחר שבדיקת הרשות העלתה כי המיזוג אינו פוגע בתחרות. מדובר בבדיקה המקיפה ביותר שעשתה הרשות מאז שחוק הספרים נכנס לתוקף בשנת 2012 (כהוראת שעה שבוטלה לאחרונה), אשר כללה בדיקת רוחב וניתוח הנתונים הפיננסיים של כל החברות הקשורות לענף על פי מקטעים שונים. הבדיקה התמקדה בשני מגזרים עיקריים: המגזר הקמעונאי ומגזר ההוצאה לאור. המסקנה העיקרית של הרשות היא שקיימת תחרות ערה בין חנויות הספרים, תחרות אשר מתגלגלת לצרכן ומועילה לו. בסופו של יום, האחזקות של המו"לים הגדולים ברשתות של חנויות הספרים היא אחד מהכלים שמסייעים להם להפיץ כמויות גדולות של ספרים במחירים נמוכים יחסית, דבר שמסייע לתחרות בתחום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ