ספר עיון ראשון על מכלול יצירתו של יהושע קנז

ספרה של ד"ר נעמה צאל מציע קריאה פילוסופית בנפתולי הכתיבה הקנזית החידתית. בשנה הבאה יראה אור ספר נוסף המאגד ביקורות ומחקרים על יצירתו של הסופר

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהושע קנז. כמו שכן שמציץ בחדר מדרגות
יהושע קנז. כמו שכן שמציץ בחדר מדרגותצילום: מוטי מילרוד

יהושע קנז נמנה זה יותר מחמישה עשורים עם הבולטים והאהובים שבסופרים הישראלים, אבל רק עתה מתפרסם ספר עיון ראשון המוקדש למכלול יצירתו: "הם דיברו בלשונם: הפואטיקה של יהושע קנז", ספרה של ד"ר נעמה צאל (הוצאת מאגנס), מציע קריאה פילוסופית בנפתולי הכתיבה הקנזית החידתית. צאל, חוקרת ועורכת ספרות, בוחנת את שפתן של הדמויות ביצירותיו של קנז, עומדת על הקשר בינן לבין המספר המציג את סיפורן ומסבירה כיצד רוקם הסופר דיאלוג בין זרים דווקא דרך היעדר ומרחק.

עטיפת הספרצילום: הוצאת מאגנס

"קנז, באדיקות, מקפיד על שמירת המרחק, מן הקורא וגם מן הדמויות שלו", כותבת צאל. "לא כבן בית, אלא רק כמו שכן שמציץ בחדר מדרגות, יביט קנז בדמויותיו תמיד קצת מן הצד, אף פעם לא ייכנס פנימה עד הסוף, אף פעם לא יידע אותן 'לפני ולפנים'; לעולם הוא לא יהיה 'מספר יודע־כל'; קנז יתקרב אל דמויותיו תמיד כמו מבעד למטפחת: בחלקים נרחבים של הטקסט, חלקם דרמטיים ממש — הוא יותיר אותן לבדן, לחמוק ממבטו". צאל דנה בהיבטים האתיים, הפוליטיים והפילוסופיים של שמירת המרחק הזאת, מבהירה מושגים כמו היעדר, פואטיקה של חירשוּת וטביעת נקודות עיוורון בלב שדה הראייה, ומנתחת את הרלוונטיות של הפרוזה הקנזית להקשרים הפוליטיים הישראליים העכשוויים.

ספר עיון נוסף על קנז, "יופיים של המנוצחים", יראה אור בשנה הבאה (הוצאת עם עובד ומכון הקשרים). בספר, בעריכת חן שטרס וקרן דותן, יאוגדו ביקורות ומחקרים על יצירת קנז, פרי עטם של א"ב יהושע, עמוס עוז, בתיה גור, רונית מטלון, נורית גרץ, נילי מירסקי, דן מירון, יצחק לאור ואחרים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ