תוכנית לימודים לתרבות יהודית־ערבית תוקם באוניברסיטאות בן גוריון ותל אביב

החוג יחל לפעול בשנה הבאה. בין היוזמים: ד"ר הדס שבת נדיר והסופרים והמשוררים אלמוג בהר ושמעון אדף

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

תוכנית חדשה ללימודי תרבות יהודית־ערבית לתואר ראשון תקום ותחל לפעול בשנת הלימודים הבאה, אוקטובר 2017. התוכנית תקום במקביל באוניברסיטת בן גוריון ובאוניברסיטת תל אביב, ובשיתוף פעולה בין שתיהן. ילמדו בה, בין היתר, ספרות יהודית שנכתבה על ידי יהודים במדינות ערב לאורך הגלות, ערבית ספרותית וערבית יהודית (ה"יידיש" של ארצות האסלאם), השוואת ספרות יהודית שנוצרה באירופה לזו שנוצרה במדינות ערב ועוד.

זו תוכנית הלימודים האקדמית הראשונה בארץ ללימודי תרבות והיסטוריה מזרחית. ד"ר הדס שבת נדיר, חוקרת ספרות מאוניברסיטת בן גוריון, סיפרה כי "הרעיון לתכנית עלה בשיחה בעת נסיעה ברכב, לפני כשלוש שנים. היו שם ד"ר חנה סוקר שווגר, שמעון אדף וד"ר חביבה ישי, ועם הזמן הצטרפו גם המשורר אלמוג בהר ופרופ' גלילי שחר. היא התחילה מהתהייה מדוע יש תכנית ללימודי יידיש ותכניות נוספות דומות, אבל איש לא מלמד תרבות יהודית־ערבית".

שמעון אדף
שמעון אדףצילום: עופר וקנין

התוכנית נהפכה למציאות לאחר שפנייה ליד הנדיב נענתה בחיוב ובדרישה מטעם הוועדה האחראית למימון, ליצור תוכנית לימודים שלמה לתואר ראשון. אשר להחלטה לכנות את התכנית החדשה "תרבות יהודית־ערבית" ולא "לימודי מזרחים" מסבירה שבת נדיר כי "רצינו להציג את הסיפור כולו: לכולנו חוסר נוחות כלפי ההגדרה 'מזרחים', כי כשעושים שימוש בה, שוכחים היסטוריה שלמה, אישים חשובים, עשייה וכתיבה של דורות. רצינו לחבר את המושג מזרחי להיסטוריה שלו, למקום שממנו הוא בא. מזרחים זה מושג שנולד באירופה ובסופו של דבר מי שרצו 'להתמערב' קראו ליהודי ארצות האסלאם מזרחים. המרחב והדיאלוג שאנחנו מדברים עליו הוא יהודי-ערבי".

אלמוג בהר אומר: "בשנה הקרובה נבנה את הסילבוס ונתכנן את שלוש שנות התואר ובעצם את כל חמש השנים הראשונות. מבחינתנו, כדוקטורנטים לספרות בשעתו, חשנו מאוד את המחסור, גם בעיסוק האקדמי בספרות מזרחית ישראלית וגם בתוך ספרות ערבית, לספרות היהודית-ערבית לא היתה נוכחות ובעיקר לא היה החיבור של כל התחומים וההיבטים. יש עיסוק באקדמיה בתור הזהב, יש נוכחות מסוימת בלימודי מחשבת ישראל, אבל לא היה חיבור. בעינינו, זה שדה ברצף היסטורי אחד ואנחנו רוצים להעניק לסטודנטים את היכולת לראות ולהבין את הרצף הזה, ספרות חול וקודש ביחד, ההיסטוריה והעכשווי. עד עכשיו התחום פוצל לשברירים שלו ומעכשיו אנחנו באים ללמד כדיסציפלינה, תחום אחד, רצף וידע לשוני. נדמה לי שהזמן בשל. לפני 15 שנה, כשאני התחלתי את לימודי האקדמיים, היה מוקדם מדי. לפני כ-60 שנה הרעיון של פרופ' שלמה דב גוייטיין, המלומד הגדול לערבית יהודית ולגניזה הקהירית, שהציע לאוניברסיטה העברית להקים קתדרה ללימודי ערבית יהודית, נדחה. לאף אחד לא התאים לערבב את התחומים. עכשיו יש רגע שזה אפשרי מבחינה אקדמית"

אף שהתכנית תחל לפעול רק בשנה הבאה (לעת עתה המימון ניתן לחמש שנים), כבר כעת ידוע כי בין המחלקות בשתי האוניברסיטאות יתקיים שיתוף פעולה, כנסים משותפים וקורסים משותפים. באוניברסיטת תל אביב תוכפף התכנית לחוג לספרות ובאוניברסיטת בן גוריון לחוג ללימודים רב תחומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ