שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
הארוקי מורקמי
הארוקי מורקמיצילום: Maya Levin
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

האקדמיה השבדית תפרסם ביום חמישי בצהריים את שם הזוכה בפרס נובל לספרות. כמו בכל שנה זהותם של המועמדים לפרס עלומה עד לרגע ההכרזה על הזוכה. זהותם של כל המועמדים תישאר, על פי חוקי הפרס, חסויה למשך 50 שנה ואפילו הם עצמם לא ידעו אם היו מועמדים. עם זאת שמות הסופרים המועמדים הם עילה לחגיגה שנתית באתרי ההימורים. אחרי שניבאו במדויק את זכייתה של סבטלנה אלכסייביץ' הבלארוסית בפרס בשנה שעברה, מפתה לבחון אלו שמות מדורגים ברשימה השנה.

הסופר היפני, הארוקי מורקמי, התברג לראש הרשימה באתר "נייסר אודס", המסכם, לטובתם של המהמרים, את הדירוגים בארבעה אתרי הימורים בולטים. למורקמי, ששמו הוזכר בעבר כמועמד, יש ממוצע של 5/1. במקום השני על פי אותו אתר ממוקם המשורר הסורי אדוניס, הגולה בצרפת, שסיכויו הם 7/1. הסופר הקנייתי נגוגי וה תיונגו, שפירסם באנגלית ובשפת אמו גיקויו והסביר כי הוא דבק בה כמעשה אידיאולוגי אנטי אימפריאליסטי, מדורג במקום השלישי, עם סיכויים של 9/1. פיליפ רות האמריקאי־יהודי, שכתב בין השאר את "מה מעיק על פורטנוי" ו"הכתם האנושי", ממוקם במקום הרביעי וסיכוייו הם 12/1. את החמישייה הראשונה סוגר הסופר והמחזאי הנורווגי, יון פוסה, שסיכוייו על פי סיכום אתרי ההימורים הם 17/1.

הרשימה מעוררת תמיהות, שכן מופיעים בה בין השאר דניאל כהנמן (במקום התשיעי), שזכה בפרס נובל לכלכלה ב–2002, אומברטו אקו (במקום העשירי) שמת בפברואר האחרון (הזוכה מוכרח להיות אדם חי, או כזה שהיה חי בשעה שהוחלט על זהותו), ואפילו מחברת טרילוגיית "50 גוונים של אפור", אי־אל ג'יימס. עמוס עוז, ששמו מוזכר בשנים האחרונות כמועמד מוביל, מדורג ברשימה במקום ה–12 ואילו א"ב יהושע במקום ה–13 (לשניהם סיכויים של 25/1).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ