ארבעה זוכי פרס ישראל חתמו על עצומה לשחרור דארין טאטור

במלאות שנה למעצרה של המשוררת, קראו כ-180 אנשי רוח ותרבות לבטל את האישומים התלויים נגדה בגין הסתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דארין טאטור

ארבעה זוכי פרס ישראל, ובסך הכל כ–170 אנשי רוח ותרבות, חתמו בימים האחרונים על עצומה לשחרורה של דארין טאטור ממעצר. מחר (שלישי) תצוין שנה למעצרה של טאטור והחותמים, בהם א. ב. יהושע, טוביה ריבנר, פרופ' אבישי מרגלית, פרופ' שמעון זנדבנק ציבי גבע ודויד גרוסמן, קוראים לשחררה ולבטל את האישומים התלויים נגדה.

טאטור, משוררת שפרסמה בעבר ספר שירים בערבית, נעצרה בפשיטה משטרתית על בית הוריה שבו התגוררה, ביישוב ריינה הסמוך לנצרת. היא הואשמה בהסתה בעיקר בשל שיר שכתבה בעקבות רצח מוחמד אבו ח'דיר ובני משפחת דוואבשא מדומא והרג הדיל אל־השלמון, ובו קראה להתנגד לכיבוש. סעיפים אחרים בכתב האישום נגדה מזכירים פוסטים בפייסבוק ברוח דומה.

לאחר מעצרה באוקטובר אשתקד, הועברה במשך שלושה חודשים בין בתי מעצר שונים ולבסוף הושמה במעצר בית בדירה בקרית אונו. לאחרונה הותר לטאטור להמשיך את מעצר הבית בבית הוריה, אך נאסר עליה לעבוד ולהשתמש באינטרנט. על פי העצומה, יוזמה של המשוררת טל ניצן, "היחס כלפי דארין טאטור מבטא מדיניות של אפליה חמורה ביחס לחופש הביטוי של אזרחי ישראל הערבים הפלסטינים. הניסיון להציג באור פלילי מחאה פוליטית לגיטימית מונע אפשרות של שיח כן, ונועד לחסום כל אפיק להידברות בין יהודים וערבים במדינה".

בעצומה נזכרת גם התהודה של מקרה טאטור בעולם, שהביאה אנשי רוח, סופרים וארגונים שונים למחות נגד המעצר. "אנו, משוררים, סופרים, אקדמאים, מחנכים ואנשי רוח, החרדים לחופש הביטוי ולסיכוי להבנה ולחיים משותפים של ערבים ויהודים בארץ, קוראים בזאת להפסיק את רדיפתה של טאטור, לשחרר אותה מיד ולבטל את האישומים המופרכים נגדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ