קצרי רוח |

למה הבחירה בדילן מרגשת

האמנות שלו לא מתרחשת על דף, ויש משוררים עמוקים ומורכבים ממנו, אבל הוא תזכורת חיה למקור העתיק של השירה - לימים ששרו אותה. זו בחירה רומנטית במשורר שנחקק בלבבות רבים

אלי אליהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אליהו

"There’s no books upon your shelf" (Bob Dylan, "one more cup of coffee")

הרוחות סוערות סביב זכייתו של בוב דילן בפרס נובל לספרות. אפשר להבין זאת לאור העובדה שזו הפעם הראשונה שהזוכה בפרס הוא מוזיקאי ששר את השירים שהוא כותב. האם הוא ראוי לזכות בפרס ספרותי? כדי לענות על כך זה יש להחליט קודם כל מהי ספרות. האם ספרות קשורה בהכרח לספר המודפס והכרוך, או אולי ספרות היא כל מה שמובע במילים בצורה אמנותית?

בן שלו, במאמרו בעיתון זה, כתב כי בוב דילן "אינו סופר וגם לא משורר, שכן האמנות שלו מתרחשת הרחק מן הדף — במפגש בין המלה, הצליל והקול". נשאלת אפוא השאלה, האם השירה לא יכולה להתרחש הרחק מהדף? האם המפגש בין מלה, צליל וקול אינו מהות השירה? האם שייקספיר, או המחזאי זוכה הנובל הרולד פינטר, לא כתבו ספרות משום שאמנותם התרחשה הרחק מן הדף, כלומר על במת התיאטרון?

אמנות הסיפור ועל אחת כמה וכמה אמנות השירה, היו קיימות עוד קודם להמצאת הכתב ובוודאי קודם להמצאת הדפוס. בימינו אנו רגילים לתפוס שירה בצורתה הלירית הכתובה, על פי רוב צורה קצרה מאוד, ובתוך הצורה הזאת יש כותבים שהגיעו לפסגות של ממש. אבל האם זו הצורה היחידה של שירה? האם הפיוטים המושרים בבית הכנסת אינם נחשבים ספרות?

בוב דילן. יצירת מופת בשני צבעים
בוב דילן. יצירת מופת בשני צבעיםצילום: אי־פי

השירה נעה תמיד על הסקאלה שבין הפרוזה למוזיקה. יש משוררים שנוטים יותר אל הפרוזה ויש כאלה הנוטים יותר אל המוזיקה. דווקא בעברית קל יותר לראות את הקשר ההדוק בין המלה "שירה" לבין המוזיקה. במקרא, המלה "משוררים" כלל לא התייחסה לאנשים שכותבים שירה אלא ללוויים שהיו שרים בבית המקדש.

אז ודאי שיש היום משוררים עמוקים מבוב דילן, ודאי שיש משוררים ששפתם עשירה ורבת רבדים משלו, וודאי שיש משוררים שהתחביר שלהם מורכב לאין שיעור מהתחביר של דילן, אבל לפעמים קם צייר שלא נזקק אלא לשני צבעים כדי ליצור יצירות מופת, להיחקק בלבבות ולהשפיע על המחשבה של דורות שלמים.

ומעבר לכל הטיעונים הלוגיים האלה, דבר אחד ברור: ההכרזה על בוב דילן כזוכה בפרס נובל לספרות ריגשה אותי. חשתי זאת פיזית ממש, ואני חושב שאני לא היחיד. הבחירה בדילן ריגשה רבים מפני שהיא רומנטית ולא שכלתנית. בוב דילן הוא משורר במובן הרומנטי של הדבר. הוא אינו עומד בחזית השירה המודרנית, אבל הוא תזכורת חיה למקור העתיק של הספרות והשירה, למקום שממנו כל זה התחיל. כשעוד לא היו, כפי שהוא כתב, ספרים על המדף. ועל כך הוא ראוי לפרס נובל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ