פרס מאן בוקר הוענק לראשונה לסופר אמריקאי

ועדת הפרס הכריזה אמש בלונדון על זכייתו של פול ביטי, שזהו הפרס היוקרתי השני שמוענק לספרו, אחרי זכייתו בפרס המבקרים האמריקאי

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטי באירוע החגיגי של פרס מאן בוקר אמש בלונדון
ביטי באירוע החגיגי של פרס מאן בוקר אמש בלונדוןצילום: John Phillips/אי־פי

פרס מאן בוקר הוענק לסופר האמריקאי, פול ביטי, כך הכריזה ועדת הפרס באירוע חגיגי שנערך בלונדון אמש. ביטי זכה בפרס על ספרו "The Sellout", רומן סאטירי שראה אור ב-2015. זהו פרס יוקרתי שני שמוענק לספר, אחרי זכייתו מוקדם יותר השנה בפרס המבקרים האמריקאי.

פרס מאן בוקר, המוענק מדי שנה מאז 1969, הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר הניתן לסופרים הכותבים ומפרסמים באנגלית. עצם הכניסה לרשימה הקצרה לפרס, על אחת כמה וכמה הזכייה בו, נחשבים לגורמים המעודדים את מכירות הספרים המשתתתפים, אם כי הספר הזוכה לשנת 2015, "A Brief History of Seven Killings", מאת הג'מייקני מרלון ג'יימס, כלל לא תורגם לעברית וגם אינו צפוי להופיע בעברית בקרוב. פרט לכבוד הנלווה למועמדות ולזכייה, יזכה ביטי גם בפרס כספי בגובה 50 אלף ליש"ט.

ביטי אוחז בספרו, אמש במהלך הטקסצילום: Alastair Grant/אי־פי

ביטי הוא האמריקאי הראשון לזכות במאן בוקר, והשני לזכות השנה בחשובים והיוקרתיים בפרסים הספרותיים. כזכור, בוב דילן זכה בפרס הנובל לספרות, זכייה שעוררה תרעומת בקרב הקהילה הספרותית וטענות כי האקדמיה המלכותית בזה לספרות האמריקאית כל כך עד שבחרה בכוכב פופ כזוכה בפרס, ולא בסופר ותיק כפיליפ רות'. הבחירה בביטי אינה צפויה לעורר תגובות כה עזות, אך נדמה שראוי בכל זאת להזכיר כי פרס מאן בוקר ניתן עד 2013 רק לסופרים מחבר העמים הבריטיים.

כשהתקנון שונה כך שבפרס יוכל לזכות כל סופר הכותב באנגלית, נשמעו טענות ביקורתיות נגד איכות הספרות האמריקאית והסיכוי שסופר אמריקאי יזכה בפרס. כך או כך, ביטי גבר על המועמדים האחרים ברשימה הקצרה, הקנדית מדליין טיאן, על ספרה "Do Not Say We Have Nothing"; דיוויד סאלאי הבריטי־קנדי, על הספר "All That Man Is"; הסופר הסקוטי גרים מקריי, שזכה במועמדות עבור הספר "His Bloodt Project", הסופרת האמריקאית אוטסה מושפיי, שספרה "Eileen" הוא רומן הביכורים שלה; והסופרת הבריטית, ילידת דרום אפריקה, דבורה לוי, על הספר "Hot Milk". כל אחד מהסופרים שהופיעו ברשימה הקצרה יזכה גם הוא בפרס, בגובה 25 אלף ליש"ט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ