גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

איתמר יעוז־קסט ורבקה מרים הם הזוכים בפרס ברנר לשירה ולספרות לשנת 2016, כך הודיעה אגודת הסופרים המחלקת את הפרס. יעוז־קסט ומרים יזכו, כל אחד, בפרס כספי בסך 50 אלף שקלים.

איתמר יעוז-קסטצילום: ארי יאיר

פרס ברנר הוא אחד הפרסים הוותיקים והחשובים המוענקים לפרוזה ולשירה והוא ניתן זה למעלה מ–70 שנה, לספר פרוזה שיצא בשנה בה ניתן הפרס. אחת לשלוש שנים ניתן הפרס גם לספר שירה שיצא בשלוש השנים שקדמו. על פי הודעת אגודת הסופרים העברים, לתחרות הגיעו השנה 90 ספרי שירה ו-96 ספרי פרוזה.

חברי ועדת הפרס לשירה, היו פרופ' ניצה בן דב, פרופ' אורציון ברתנא ופרופ' נסים קלדרון, שבחרו בספרו של יעוז־קסט "שירים לרעיה בשער השמים" (הוצאת עקד/ גוונים) ונימקו את הזכייה בכך ש"בשיריו, שנכתבו לאחר מות רעיתו, פרופ' חנה יעוז, מחבר יעוז־קסט יחד את האוטוביוגרפי, את האמוני ואת האובדן האישי, הקיומי. מתחת ידו יוצאים שירים מרשימים מאוד, שהם אישיים, שופכים נפש בפני הקורא, וגם רעיוניים, מצביעים על האמונה כדבר שבו יכול היהודי־העברי־הישראלי לאחוז לנוכח האובדן האישי".

לצדו של יעוז־קסט צויינו לשבח גם ספרי השירה של שמעון בוזגלו, סבינה מסג, צבי עצמון, נאוה סמל ויערה בן דוד.

חברי ועדת הפרס לתחום הפרוזה היו פרופ' תמר סוברן, כרמית ספיר וויץ ואליעז כהן, שבחרו ב"ישובו של עולם" מאת רבקה מרים (הוצאת כרמל), ספר סיפורים קצרים שברבים מהם נזכר בית קפה בשם "ישובו של עולם" והדמויות בסיפורים השונים מופיעות שוב ושוב וארוגות בסיפורים השונים. השופטים נימקו את בחירתם בהיות ספרה בבחינת "מועט המחזיק את המרובה", בזכות "צורת כתיבה שמייחדת ומבדילה אותה מכותבי הפרוזה העכשווי, ומוכיח שוב עד כמה כתיבת סיפור קצר מוצלח מצריכה כישרון ומיומנות".

רבקה מריםצילום: אמיל סלמן

אף שהספר לא בלט במיוחד בשנה החולפת, הוא גבר על המועמדים האחרים שהגיעו לגמר: "תוחלת החיים של האהבה", מאת ינץ לוי, "תישרין" מאת איימן סיקסק, "השלישי", מאת ישי שריד ו"האצבעות על הגבעה", מאת איתן דרור פראייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ